Czy mur chiński widać z kosmosu?

Czasem można usłyszeć, że Mur chiński to jedyna budowla na świecie widoczna z kosmosu gołym okiem. Mur wprawdzie jest długi, ale przecież dość wąski. Czy zatem prawdą jest, że budowlę tę można zobaczyć z pokładu wahadłowca z orbity okołoziemskiej?

Głośniki
© Google Maps

Mur Chiński lub wielki Mur to fortyfikacja wzniesiona przez Chińczyków w III w. p.n.e. dla obrony przed najazdami ludów ze stepów północy. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany przez całe wieki.

Mur ten ma aż 2400 km długości, 4-16 m wysokości i średnio 4,8 m szerokości (najwięcej 10 m w najszerszych miejscach).

To szerokość muru przesądza o tym, że twierdzenie, jakoby budowla ta była widoczna gołym okiem z kosmosu lub nawet z Księżyca jest zwyczajnie mitem. Przyjmuje się, że z odległości 100 km (umowna granica miedzy atmosferą ziemską a kosmosem) można dostrzec obiekty o szerokości około 30 m.

To, że Wielkiego Muru nie widać z Kosmosu wielokrotnie potwierdzali kosmonauci. Jednak mity mają to do siebie, że są bardzo trwałe.

Ten akurat mit powstał jeszcze w czasach, kiedy ludzie nie latali w kosmos. Wzmianka o tym, że z kosmosu widać Wielki Mur Chiński pojawiła się w jednej z książek Richarda Halliburtona (1938 rok).




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Kakaowiec i pokarm bogów
Czekolada jest jednym z najbardziej cennych wyrobów cukierniczych. Gdyby nie nasiona kakaowca, nie moglibyśmy zaznawać przyjemności smakowania czekolady.
Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Astronomia


Astronomia – to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem ciał niebieskich takich jak gwiazdy, planety, mgławice, galaktyki, komety, asteroidy itp. oraz zjawisk, które zachodzą w kosmosie.


© medianauka.pl, 2020-02-01, A-3731



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.