Czy żyrafy mdleją?

Głowa żyrafy znajduje się bardzo wysoko i daleko od serca, które musi wpompować krew na dużą wysokość. Gdy żyrafa musi się napić, opuszcza głowę w dół i naraża się na omdlenie z uwagi na nagłą zmianę ciśnienia.

Głowa żyrafy znajduje się na wysokości czterech, a czasem nawet sześciu metrów. Wpompowanie na taką wysokość krwi do mózgu jest nie lada wyczynem dla serca, które znajduje się dużo niżej niż głowa. Ciśnienie krwi w aorcie serca żyrafy wynosi około 250 mm Hg. To pozwala osiągnąć ciśnienie krwi w mózgu na poziomie 90 mm Hg (milimetrów słupa rtęci). Różnica ciśnień na poziomie serca i głowy jest zatem znaczna.

Tu pojawia się inny problem. Serce pompuje krew z dużą mocą w cały krwiobieg, a to oznacza, że układ krwionośny w kończynach jest narażony na wylewy z uwagi na zbyt wysokie ciśnienie krwi w tym rejonie (w tym przypadku serce nie musi pokonać siły grawitacji, dzięki grawitacji krew sama odpływa w dół nawet bez pomocy serca). Jak sobie radzi z tym organizm żyrafy? Nogi żyrafy są cienkie, silnie umięśnione i dobrze upięte skórą. Skóra i mięśnie pełnią więc rolę pończochy uciskowej, która zapobiega wylewowi krwi w nogach i stopach.

Czy żyrafy mdleją?
Żyrafy u wodopoju © henk bogaard — stock.adobe.com

A jak radzi sobie żyrafa z piciem wody? Schylając głowę do zbiornika z wodą, musi drastycznie wzrosnąć ciśnienie krwi w mózgu. Dlaczego żyrafa nie mdleje?

Przede wszystkim żyrafa nigdy nie opuszcza głowy gwałtownie. Robi to powoli po to, aby ciśnienie krwi w głowie nie rosło szybko. Gdyby żyrafa to zrobiła nagle, z pewnością straciłaby przytomność.

Innym mechanizmem obronnym przed omdleniem, a w skrajnym przypadku przed wylewem krwi do mózgu, jest przyjmowanie podczas picia specjalnej pozycji poprzez rozchylenie nóg. Taki zabieg ma za zadanie obniżenie poziomu serca w stosunku do gruntu (bliżej poziomu głowy podczas picia).

Jak zatem śpią żyrafy? Otóż żyrafy śpią bardzo krótko, bo zaledwie kilkanaście minut na dobę i na stojąco. Głowa podczas snu znajduje się więc w normalnym położeniu.





Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Kakaowiec i pokarm bogów
Czekolada jest jednym z najbardziej cennych wyrobów cukierniczych. Gdyby nie nasiona kakaowca, nie moglibyśmy zaznawać przyjemności smakowania czekolady.
Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Żyrafowate


Rodzina
Żyrafowate (Giraffidae)

Ssaki


Ssaki to gromada kręgowców, która osiągnęła najwyższy poziom organizacyjno-funkcjonalny pośród zwierząt. Znamy dziś około 4500, a w Polsce 97 gatunków.


© medianauka.pl, 2023-05-07, A-4898



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.