Dlaczego kanapka spada masłem w dół?
Czy to prawda, że kanapka zrzucona ze stołu spada zawsze masłem w dół? Jeżeli tak, to dlaczego? Czy ma tu zastosowanie prawo Mutphy'ego?
© Yury Zap - stock.adobe.com
Prawo Murphy'ego mówi, że jak coś ma pójść nie tak, to właśnie tak pójdzie. Czy dotyczy to kanapki spadającej masłem do dołu i czy tak rzeczywiście jest?
Otóż okazuje się, że prawdopodobieństwo upadku kanapki ze stoły masłem do dołu jest rzeczywiście większe niż upadek masłem do góry.
Dlaczego? Na zjawisko to mają wpływ co najmniej trzy czynniki: wysokość stołu, wysunięcie kanapki poza krawędź stołu i tarcie kanapki o stół.
Okazuje się, że dla standardowej wysokości stołu (a wszyscy mamy stoły o podobnej wysokości) i współczynnika tarcia między tostem a drewnianym blatem, czas spadania jest wystarczający do obrotu kanapki podczas spadania na tyle, że ta ląduje masłem do dołu.
Nie jest prawdą, że warstwa masła zmienia środek ciężkości kromki chleba na tyle, by powodować jej obrót w powietrzu podczas spadania. Nie ma tu też znaczenia opór stawiany kanapce przez powietrze.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku
Zobacz też
Spadek swobodny
Spadek swobodny jest to ruch ciała w polu grawitacyjnym upuszczonego z pewnej wysokości na ziemię. Spadek swobodny jest przykładem ruchu jednostajnie przyspieszonego prostoliniowego z przyspieszeniem a=g=const.
© medianauka.pl, 2020-01-18, A-3729