Dlaczego komety mają warkocze?

Skoro kometa porusza się w próżni i nie napotyka żadnego oporu, dlaczego więc ciągnie się za sobą obłok pyłu w postaci warkocza? Co hamuje cząsteczki pyłu w kosmosie?

Pył tworzący warkocz wcale nie musi znajdować się za kometą, kometa nie ciągnie go za sobą. Warkocz nie tworzy się na skutek oporu czegoś, co znajduje się w pustce kosmicznej. Warkocz jest najczęściej skierowany w kierunku przeciwnym niż Słońce. Warto też dodać, że nie każda kometa ma warkocz.

Jądro komety pod wpływem wzrostu jego temperatury w wyniku zbliżania się do Słońca i na skutek sublimacji emituje w przestrzeń kosmiczną cząsteczki gazu i pyłu. Tworzy się tak zwana koma, na którą zaczyna oddziaływać pole elektromagnetyczne Słońca oraz wiatr słoneczny. Te dwa czynniki oddziaływania na wyemitowany pył nie muszą mieć tego samego kierunku. Zaś pole magnetyczne komety nie jest w stanie zrównoważyć, czy pokonać tych oddziaływań.

Oddziaływanie elektromagnetyczne ma kierunek od Słońca w kierunku komety, wiatr słoneczny może mieć z uwagi na kształt pola magnetycznego nieco inny kierunek. Te dwa oddziaływania, jeżeli działają w różnych kierunkach, tworzą czasem dwa warkocze, co widać na zamieszczonym tu zdjęciu, które przedstawia kometę Hale’a-Boppa. Można ją było obserwować gołym okiem na naszym niebie od maja 1996 do grudnia 1997 roku.

kometa Hale’a-Boppa
© Jean-Jacques Cordier - stock.adobe.com

Wyemitowane przez jądro komety cząsteczki pyłu z uwagi na zbyt małe oddziaływanie grawitacyjne jądra zaczynają się poruszać po niezależnych od jądra trajektoriach, tworząc charakterystyczny dla komet warkocz.




Wiatr słoneczny
Wiatr słoneczny jest to promieniowanie cząsteczkowe jonów, elektronów i protonów oraz w mniejszej mierze atomów, strumień plazmy, którego źródłem jest Słońce.

Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Astronomia


Astronomia – to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem ciał niebieskich takich jak gwiazdy, planety, mgławice, galaktyki, komety, asteroidy itp. oraz zjawisk, które zachodzą w kosmosie.

Wiatr słoneczny


Wiatr słoneczny jest to promieniowanie cząsteczkowe jonów, elektronów i protonów oraz w mniejszej mierze atomów, strumień plazmy, którego źródłem jest Słońce.


© medianauka.pl, 2019-10-12, A-3694



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.