Dlaczego koty spadają na cztery łapy?

Nauka rzeczywiście stwierdza wysoką przeżywalność kotów podczas upadków z dużych wysokości - nawet z prawie 100 metrów i rzeczywiście koty instynktownie podczas upadku obracają się w powietrzu tak, aby spaść na cztery łapy.

Dlaczego koty spadają na cztery łapy?

Dotyczy to także przypadków lądowania na twardy beton.

To, że kot ląduje na czterech łapach to zapewne przystosowanie ewolucyjne. Koty generalnie wspinają się na drzewa, skały, budynki i, rzecz jasna, dośc często zdarza się im spadać. Stąd pewnie takie przystosowanie organizmu.

Dlaczego jednak upadek na cztery łapy jest bardziej bezpieczny? Dlatego, że kocie nogi świetnie amortyzują upadek. Są dużo bardziej elastyczne niż tułów i głowa, w których przecież znajdują się ważne narządy wewnętrzne. Poza tym nogi mogą sie zginać, co wydłuża bardzo czas lądowania zwierzęcia. Upadek na grzbiet jest praktycznie natychmiastowy i narządy wewnętrzne ulegają uszkodzeniu. Podczas upadku na nogi te mogą się jeszcze zgiąć i stawy mogą przejąć część energii uderzenia.

Jest jeszcze jedna zadziwiająca rzecz związana z upadkami kotów. Z im większej wysokości kot spada tym większe szanse na jego przeżycie! Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka:

1. Podczas spadania kot przyspiesza pod wpływem działania siły przyciągania grawitacyjnego. Działa jednak na niego także siła oporu powietrza. Po pewnym czasie siła ciążenia jest równoważona przez siłę oporu powietrza i kot porusza się od pewnej wysokości ruchem prostoliniowym jednostajnym. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy kot spada z co najmniej 6. piętra. Ilustruje to poniższy rysunek.

2. Gdy kot ma wystarczająco dużo czasu podczas spadania, aby minęło pierwsze przerażenie, zwierzę instynktownie rozkłada nogi, zwiększając powierzchnię oporu, zmniejszając jednocześnie prędkość spadania do około 100 km/h. Kot ma wówczas także czas na przyjęcie uderzenia o podłoże.

I jeszcze jedno. Upadek kota z dużej wysokości to zagrożenie dla jego życia. Wprawdzie w 90% kot prawdopodobnie przeżyje upadek, w pozostałych jednak przypadkach nie. Natomiast urazowość już jest znacznie większa. Nie eksperymentuj więc sam na własną rękę z żywym stworzeniem!



Powiązane quizy

Prawda i mity o kotach — quiz

Liczba pytań: 12
Quiz dla każdego
Średni wynik:
9.93 pkt / 82.75%
2024-02-18



Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Kotowate


Rodzina
Kotowate (Felidae)

Zwierzęta


Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.


© medianauka.pl, 2019-07-13, A-3645



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.