Dlaczego w szklarni jest cieplej?
Czy zauważalnie wyższa temperatura w szklarni lub w zamkniętym samochodzie wystawionym na słońce wynika z właściwości szyb, czy przyczyna takiego stanu rzeczy jest inna?
© jenoche - stock.adobe.com
Mówi się często o efekcie szklarniowym, czasem można usłyszeć o specjalnych właściwościach szkła, które zamienia promieniowanie widzialne na cieplne. To mit. Przyczyna jest zupełnie inna.
W ograniczonej przez szyby przestrzeni w istotny sposób zostaje ograniczona cyrkulacja powietrza, która wymienia unoszące się w górę cieplejsze masy powietrza na opadające w dół masy chłodniejsze. Dodatkowo jeszcze zabezpieczamy taką "bańkę" powietrza przed działaniem wiatru. To również skutecznie ogranicza wymianę ciepła.
Dlaczego zatem szkło? Dlatego, że rośliny potrzebują do wzrostu dostępu do światła, a w samochodzie musimy mieć zapewnioną widocznośc na drodze. Każdy rodzaj szkła ma inną charakterystykę przepuszczalności z uwagi na rodzaj użytego materiału jak i na samą konstrukcję szkła. W ogrodnictwie stosuje się szkło o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne i o dużym spektrum przepuszczalności promieniowania.
Dla przykładu w samochodzie przednia szyba ma klejoną konstrukcję i może się składać z kilu warstw. Taka szyba przepuszcza znacznie mniej na przykład promieniowania UV niż szyby boczne, co oznacza, że eksponując ciało na słońce przez boczne szyby, możemy je opalić szybciej niż w przypadku szyby przedniej.
Bardzo dobrymi parametrami przepuszczalności charakteryzuje się szkło kwarcowe, które stosowane jest z tej przyczyny w technice i nauce.
Mimo, że znany powszechnie efekt cieplarniany, często nazywany efektem szklarniowym, wiąże się z zatrzymywaniem promieniowania cieplnego w atmosferze, to zjawisko to nie odpowiada za podwyższoną temperaturę w szklarni, czy samochodzie. Szklana szyba nie zatrzymuje promieniowania cieplnego wbrew panującemu powszechnie mitowi, że efekt cieplarniany zachodzi również w szklarni.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku
Zobacz też
Termodynamika
Termodynamika jest nauką o cieple. Zajmuje się z makroskopowego punktu widzenia badaniem zjawisk cieplnych i innych procesów, które są związane z przemianą energii.
© medianauka.pl, 2020-03-29, A-3743