Drop (zwyczajny)

Drop (zwyczajny) (Otis tarda)

© scooperdigital – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Drop (Otis tarda) to ptak z rodziny dropi. Samiec jest znacznie większy od samicy. W szacie godowej samiec ma wierzch ciała rdzawy, upstrzony ciemnymi plamami, ułożone faliście. Głowa i szyja popielate. Na karku opaska rudawa. Spód jasny. Po bokach dzioba sterczą do tyłu pęczki rzadkich piór. Samica jest podobna, nie ma jednak wąsów.

Występowanie i środowisko PL

Europa, Azja. W Polsce jest bardzo nielicznym ptakiem lęgowym. Obecnie na wymarciu. W Polsce ostatnio notowano dropia w latach osiemdziesiątych. Liczniejszy jedynie w Hiszpanii. Zamieszkuje stepy, pola z uprawą rzepaku, lucerny. Wymaga pustej, płaskiej przestrzeni z widokiem na kilka kilometrów.

Tryb życia i zachowanie

Dropie ze środkowej Europy prowadzą osiadły tryb życia. Trzymają się w stadach. Populacje wschodnie wędrują na zimę. Poruszanie się jest powolne.

W locie przypomina gęś, ale z orlimi skrzydłami. Nóg nie widać. Brak fazy lotu ślizgowego. Głos szczekliwy, ale tylko w okresie godów.

Pożywienie

Ptak ten zjada zielone części roślin. Latem zjada też owady i inne drobne zwierzęta, jak płazy.

Rozmnażanie

Gniazdo buduje na ziemi. Samica raz w roku od połowy kwietnia do maja składa 2 jaja, które sama wysiaduje przez 23-28 dni. Samiec nie interesuje się samicą ani młodymi. Cały czas tokuje i w ciągu sezonu łączy się z wieloma samicami. Pisklęta rodzą się niedołężne. Są karmione przez matkę. Potrafią latać po 6 tygodniach.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Dropie nie znoszą żadnych zmian na swoim terenie, co jest między innymi powodem ich wymierania.

Samiec dropia jest najcięższym europejskim ptakiem.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Trwa okres lęgowy dropia.

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2013-06-23, GAT-626




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.