Drożdże piekarnicze, drożdże piwne

Drożdże piekarnicze, drożdże piwne (Phlebia radiata)

Ilustracja 3D © Kateryna_Kon – stock.adobe.com

Saccharomyces cerevisiae to gatunek drożdży, którego szczepy to tak zwane drożdże piekarnicze, wykorzystywane powszechnie w kuchni do spulchniania ciasta. Inne szczepy tego gatunku wraz z Saccharomyces carlsbergensis tworzą tak zwane drożdże piwne.

Występowanie i środowisko PL

To grzyb o zasięgu kosmopolitycznym.

Morfologia i anatomia

Średnica komórki drożdży jest rzędu kilku mikrometrów.

Pożywienie

Grzyb ten ma zdolność rozkładania węglowodanów.

Rozmnażanie

Drożdże rozmnażają się przez pączkowanie.

Ochrona i zagrożenia

Drożdży tych używa się w piekarnictwie głównie do wypieku chleba, w cukiernictwie (ciasta, ciastka), w produkcji piwa.

Ciekawostki

W produkcji drożdży piekarniczych hodowla ma miejsce na pożywkach z melasy w dużych kadziach. Do kadzi doprowadza się powietrze i rozcieńczoną melasę. Produkcja trwa około pół doby. z kadzi odwirowuje się tak zwane mleczko drożdżowe, które następnie się poddaje procesowi filtracji. W efekcie powstają wszystkim znane kostki, w których znajduje się niecałe 30% suchej masy drożdży.

Pytania

Pytania

Dlaczego drożdże spulchniają ciasto?

Po dodaniu drożdży do ciasta zaczyna się rozkład węglowodanów, w wyniku którego powstaje dwutlenek węgla, który gromadzi się w cieście w postaci pęcherzyków. W ten sposób ciasto rośnie, staje się pulchne. Zakład produkujący drożdże piekarnicze to drożdżownia.


Cechy

Środowsko

lasy iglaste
łąki
lasy liściaste

lasy iglastełąkilasy liściaste
Jadalność

gatunek jadalny
gatunek jadalny
Inne cechy

saprofit
grzyb pasożytniczy

Ostrzeżenie

Zbieranie grzybów wymaga ich dobrej znajomości i dużego doświadczenia w ich zbieraniu. Każdego roku w wyniku złej identyfikacji gatunków grzybów umiera sporo ludzi w Polsce. Nie zbieraj i nie jedz grzybów, których nie znasz lub co do których masz jakiekolwiek wątpliwości. Pamiętaj, że często gatunki jadalne i trujące są do siebie bardzo podobne, szczególnie w przypadku młodych owocników. Często identyfikacja tylko na podstawie zdjęcia może być nieco myląca. Przy identyfikacji gatunku trzeba uwzlędniać wiele czynników, a więc atlas grzybów może jedynie wspierać grzybiarza w identyfikacji gatunku, nie może jednak zastąpić doświadczenia i zdrowego rozsądku. Właściciel strony nie bierze odpowiedzialności za zbieranie i spożywanie grzybów przez użytkowników serwisu.


Pokrewne gatunki grzybów


Ciekawostki
MikoryzaMikoryza
Ciekawostki
Grzyby trująceGrzyby trujące
Ciekawostki
Grzyby jadalneGrzyby jadalne


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich – Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003

© medianauka.pl, 2021-03-14, GAT-639116




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.