Droździk

Droździk (Turdus iliacus)

© Erni – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Droździk (Turdus iliacus) to bardzo nieliczny drozd występujący w Polsce, bardzo podobny do śpiewaka, nieco od niego mniejszy. Droździk ma wyraźnie widoczną szeroką białą brew nad okiem. Od dzioba biegnie w dół szeroka biała kreska. Boki ciała są pomarańczowe. Rdzawe są też pokrywy podskrzydłowe. Wierzch jest brązowy z oliwkowym odcieniem. Spód jest biały z ciemnymi plamkami, a brzuch niemal jednolicie biały. Brak dymorfizmu płciowego.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w Europie, Azji oraz w północnej części Afryki. W Polsce występuje nielicznie, najczęściej w północno-wschodniej części kraju. Preferuje skraje lasów i innych zadrzewień. Upodobał sobie szczególnie lasy podmokłe.

Tryb życia i zachowanie

To ptak częściowo wędrowny. Migracja odbywa się w nocy. U nas pojawiają się osobniki z północy Europy. Ptaki te chętnie tworzą stada z kwiczołami. Same mogą również tworzyć ogromne stada. Ptak ten występuje u nas również zimą, ale dzieje się to sporadycznie. Ptak ten nocuje na drzewach i krzewach w stadach.

Pożywienie

Poluje na wszelkie bezkręgowce, jakie znajdzie na ziemi i na liściach roślin. Zjada też owoce i nasiona roślin.

Rozmnażanie

Wyprowadza dwa lęgi w ciągu roku. Każdy lęg wymaga budowy nowego gniazda. Wnętrze gniazda zbudowanego z patyków, traw i mchu, wylepione jest błotem. Gniazduje na drzewie, krzewie lub na ziemi. Samica składa począwszy od maja (3) 4-6 (7) jaj. Samica wysiaduje je przez 12-13 dni. Samiec bierze udział w karmieniu i ogrzewaniu piskląt. Młode umieją latać już po 10 dniach od wyklucia. Samodzielność uzyskują po następnych dwóch tygodniach. Po zakończeniu lęgów ptaki tworzą rodzinne grupy.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania w Polsce droździka

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
21.02 / 70.07%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-06-15, GAT-844




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.