Dymorfizm płciowy
Dymorfizm płciowy jest to dwupostaciowość związana z płcią niektórych zwierząt i roślin, objawiająca się różnicami w wyglądzie, zachowaniu samca i samicy.
Różnice te są czasem tak duże, że samca i samicę uznawano za odrębne gatunki.
W czym objawiają się te różnice?
- odrębna budowa narządów płciowych,
- wielkość ciała,
- ubarwienie ciała,
- kształt ciała,
- budowa ciała,
- występowania dodatkowych przydatków, takich jak poroże, fałdy skórne, korale, narośla, dodatkowe upierzenie,
- sposób zachowywania się.
Dymorfizm płciowy człowieka
U człowieka również występuje dymorfizm płciowy, widoczny na pierwszy rzut oka.
Mężczyzna jest mocniej zbudowany, ma węższe biodra, często jest wyższy i ma większą masę, jest przy tym silniejszy, ma owłosienie na większej powierzchni ciała. Tkanka tłuszczowa gromadzi się w różnych miejscach u mężczyzn i u kobiet.
Mężczyzn cechuje inna wyobraźnia przestrzenna, inna barwa głosu, niższe tętno, krótszy średni czas życia.
Mężczyzna posiada gonady męskie - jądra, kobieta zaś jajniki. Zupełnie inaczej są zbudowane narządy płciowe. Kobieta posiada gruczoły mleczne.
Przykłady dymorfizmu płciowego
Najlepiej widoczny jest dymorfizm płciowy u ssaków, ptaków i owadów, a także niektórych ryb i bezkręgowców (np. nicienie). U roślin zjawisko to jest słabo widoczne.
Oto wybrane przykłady ze świata zwierząt:
Aythya valisineria
Głowienka długodzioba, głowienka wielkodzioba (Aythya valisineria) to gatunek ptaka z rodziny kaczkowatych o wyraźnym dymorfizmie płciowym. Samiec ma głowę czarno-brązową z rozjaśnioną szyją i bokami głowy. Wierzch białawy.
Aix galericulata
Mandarynka to przepiękna kaczka pochodząca z Azji, która hodowana jest także w Europie. Osobniki, które uciekły kiedyś z hodowli utworzyły stałe populacje zamieszkujące miejskie parki, także w Polsce.
Tetrao urogallus
Głuszec to piękny ptak z rodziny kurowatych, niegdyś liczny w całym kraju, dziś rzadko spotykany. Samiec ma czarne ubarwienie z brązowymi pręgami, grzbiet brunatny, ogon czarny z białymi plamami, pierś połyskiem, czerwone obrzeże oczu.
Anthocharis cardamines
Zorzynek rzeżuchowiec to motyl dzienny. Samiec wyróżnia się od samicy pomarańczowymi plamami na przednich skrzydłach. Gąsienica jest smukła, nieowłosiona, zielona z jasnym paskiem po bokach.
Ornithoptera alexandrae
Ornithoptera alexandrae to gatunek motyla z rodziny paziowatych, największy motyl dzienny świata. Dymorfizm płciowy jest bardzo wyraźny. Samica jest większa od samca.
Panthera Leo
Lew to afrykański drapieżnik z rodziny kotowatych. Jeden z największych kotów świata. Dzień przesypia w trawie i zaroślach. Poluje wieczorem sam lub z innymi lwami. Zabija chwytając za gardło lub podbrzusze.
© medianauka.pl, 2021-04-20, A-4028