Dzięcioł zielony

Dzięcioł zielony (Picus viridis)

© waidmannsheil – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Dzięcioł zielony (Picus viridis) to jeden z piękniej ubarwionych dzięciołów. Samica i samiec są podobnie upierzeni. Na głowie i karku występuje czerwona "czapeczka", wokół oczu czarna plama, jasnozielony wierzch ciała, żółty kuper, brzuch szarozielony, lotki brunatne, sterówki zielonobrunatne, głowa i szyja jasne. Samiec ma czerwony wąs na policzku. Dziób jest duży i mocny. Młode osobniki są prążkowane. Samiec i samica są tej samej wielkości.

Występowanie i środowisko PL

Europa, część Azji. Występuje także w Polsce, ale nielicznie. Zamieszkuje obrzeża lasów mieszanych i liściastych, w pobliżu rzek, starych parkach, ogrodach. Pionowy zasięg występowania to 1500 m n.p.m. Preferuje tereny wyżynne.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi dzienny tryb życia. Prowadzi typowo nadrzewny tryb życia. Jest ptakiem osiadłym. Zimuje u nas. Lot jest falisty, słychać dobrze trzepot skrzydeł.

Najgłośniej zachowuje się wiosną podczas godów. Odgłos przypomina nieco śmiech.

Morfologia i anatomia

Jajo dzięcioła zielonego ilustruje poniższy rysunek. Średnie wymiary: 30,9 mm × 22,9 mm.

jajo dzięcioła zielonego

Pożywienie

Zjada owady, głównie mrówki, które zjada z ziemi. Zimą rozkopuje mrowiska do głębokości nawet 1 m. Zjada też czasem nasiona.

Rozmnażanie

Jest to gatunek monogamiczny. Gniazdo zakłada w dziupli wykutej w miękkim drewnie, w połowie wysokości drzewa. Korzysta także z już gotowych dziupli. Samica raz w roku w kwietniu lub maju składa 5-7 jaj, które wysiaduje przez 15-17 dni oboje rodzice. Pisklęta są nagie i ślepe. Opuszczają gniazdo po 20 dniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce liczebność dzięcioła zielonego stale spada. Jest to gatunek u nas chroniony.

Ciekawostki

Wykucie dziupli zajmuje dzięciołowi zielonemu 28 dni. Samiec zaczyna budowę. Samica potem mu pomaga.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Trwa okres lęgowy dzięcioła zielonego

Pokrewne gatunki ptaków


Jak dzięcioły wytrzymują uderzenia dziobem w drzewo?
Dlaczego dzięcioł nie dostaje wstrząsu mózgu podczas uderzeń w konar drzewa? Jak to się dzieje?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.97 / 69.9%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-05-31, GAT-571




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.