Edredon

Edredon (Somateria mollissima)

© Erni – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (2).

Edredon (Somateria mollissima) to jedna z największych kaczek. Ma dużą głowę, krótką szyję, charakterystyczne płaskie czoło, którego przedłużeniem jest dziób. W szacie godowej samiec ma czarny wierzch głowy, na samym jej czubku znajduje się biały pasek. Policzki, szyja, pierś i wierzch są białe, Na piersi pojawia się różowy odcień. Kark i boki szyi są w kolorze jasnozielonym z białą pręgą. Lotki oraz kuper są czarne. W szacie spoczynkowej upierzenie mocno ciemnieje poza piórami na piersi, grzbiecie i skrzydłach z wierzchu. Samice są brązowe z ciemnym prążkowaniem.

Występowanie i środowisko PL

To ptak północy. Preferuje skaliste wybrzeża północnej części Europy, Azji i Ameryki Północnej oraz Grenlandii. W Polsce edredona można zobaczyć przez cały rok na Bałtyku. Jednak najliczniej występuje zimą, gdy przebywają u nas zimujące osobniki z północy.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi stadny tryb życia. Jest aktywny podczas dnia, ale żeruje także w nocy.

Pożywienie

Odżywia się głównie mięczakami i skorupiakami zbieranymi z dna i podwodnych skał. Zjada też inne morskie zwierzęta, jagody, nasiona, zielone części roślin.

Rozmnażanie

Samiec i samica wiążą się na jeden sezon lęgowy podczas toków, które trwają od jesieni do wiosny. Od kwietnia do czerwca odbywa się gniazdowanie pośród skalistych brzegów morskich lub przybrzeżnej roślinności. Gniazduje w kolonii. Samica składa zwykle od 1 do 6 (maksymalnie do 8) jaj i sama je wysiaduje przez 25-28 dni. Samiec podczas inkubacji nie towarzyszy samicy. Pisklęta łączą się w żłobki liczące nawet kilkadziesiąt piskląt z różnych lęgów. Takie skupisko młodych może liczyć nawet pół tysiąca osobników, ale to w wyjątkowych sytuacjach. Opiekuje się nimi kilka samic. Młode do rozrodu przystępują w wieku 3 lat.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną.

Ciekawostki

To najrzadziej występująca morka kaczka w naszym kraju.

Samica wyściela gniazdo puchem z własnej piersi.

Samice edredona niepokojone na początku inkubacji opuszczają gniazdo, a jaja spryskują wodnistym kałem.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania w naszym kraju edredona. Najczęściej jest jednak spotykany zimą.
         Okres lęgowy edredona.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Dlaczego ptaki lecą w kluczu?
W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.91 / 69.7%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-05-16, GAT-804




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.