Euglena zielona, klejnotka
© Liliya – stock.adobe.com
Euglena zielona, klejnotka (Euglena viridis) to gatunek eugleniny, jednokomórkowego organizmu należącego do królestwa protistów. Komórka ma wydłużony kształt z wgłębieniem z jednej strony (gardziel), z której wychodzi wić. Komórka jest otoczona elastyczną błoną - tak zwaną pellikulą.
Występowanie i środowisko PL
Euglena występuje powszechnie w zbiornikach wody słodkiej, w szczególności bogatych w związki organiczne.
Tryb życia i zachowanie
Wić umożliwia aktywny ruch w środowisku.
Morfologia i anatomia
Komórkę wypełnia cytoplazma, w której znajduje się wodniczka tętniąca, która odpowiada za regulację ciśnienia osmotycznego wewnątrz organizmu i za proces wydalania. Z gardzieli wystaje długa wić, która umożliwia poruszanie się. U nasady nici znajduje się plamka oczna (stigma). Stigma jest wrażliwa na światło. Dzięki plamce ocznej klejnotka stara się podążać zawsze w kierunku światła. Chloroplasty zawierają chlorofil, dzięki któremu euglena może korzystać z fotosyntezy. W wyniku procesu fotosyntezy powstaje paramylon, który odkłada się w cytoplazmie w postaci ziaren.
Poniższy rysunek przedstawia budowę eugleny zielonej.
- gardziel
- wodniczka tętniąca
- jądro komórkowe
- ziarna paramylonu
- wić
- plamka oczna (stigma)
- chloroplast
© Liliya - stock.adobe.com
Pożywienie
Z uwagi na obecność chloroplastów euglena jest samożywna, ale gdy nie ma dostępu do światła potrafi wchłaniać substancje organiczne z otoczenia. W ciemności staje się cudzożywna.
Rozmnażanie
Euglena zielona rozmnaża się bezpłciowo przez podział.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Ćwiczenia
Ćwiczenia interakcyjne pomogą przygotować się na sprawdzian, test, egzamin, a ponadto usystematyzują wiedzę z danej dziedziny. To także świetny trening do matury.
© medianauka.pl, 2021-01-21, GAT-638948