Faeton białosterny

Faeton białosterny (Phaethon aethereus)

© estivillml – stock.adobe.com

Faeton białosterny (Phaethon aethereus) to jeden z trzech gatunków należących do rodziny faetonów o budowie ciała przypominającej nieco budowę mewy. Upierzenie białe z czarnym kreskowaniem na grzbiecie. Środkowe sterówki bardzo mocno wydłużone, tworzą piękny ogon. Przez oko biegnie czarna przepaska. Czarne plamy występują też na lotkach. Odnóża są bardzo krótkie i usadowione z tyłu ciała, przez co ptak ten porusza się na lądzie niezgrabnie. Skrzydła są ostro zakończone. Dziób jest czerwony, lekko zagięty w dół, ostro zakończony. Jego krawędzie są piłkowane.

Występowanie i środowisko

To ptak żyjący na otwartym morzu. Zamieszkuje wody oceanów w tropikalnej strefie. Nie występuje w ogromnych odległościach od lądu, jak to ma miejsce w przypadku pozostałych gatunków. Największą liczbę tego gatunku można spotkać na Galapagos.

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te są samotnikami i wędrowcami, wracającymi do stałych miejsc lęgowych. Lot jest szybki, aktywny.

Pożywienie

Podstawę ich pokarmu stanowią ryby i głowonogi.

Rozmnażanie

Gniazduje na wyspach oceanicznych w różnego rodzaju szczelinach skalnych. Samica składa jedno jajo, które wysiaduje z samcem na zmianę przez ponad miesiąc. Pisklęta są gniazdownikami. Pokarm dla swoich piskląt rodzice przynoszą w wolu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2015-03-01, GAT-709




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.