Fotoreceptory
Fotoreceptory są to receptory czułe na światło. So to więc:
- wyspecjalizowane komórki, które są w stanie odbierać bodźce świetlne i wywoływać u zwierząt odpowiednie reakcje,
- barwniki asymilacyjne u roślin, przyjmujące kwanty światła i przekazujące energię światła do odpowiednich procesów zachodzących w organizmie rośliny.
Nie wszystkie organizmy mają fotoreceptory, w szczególności dotyczy to pierwotniaków. Tylko niektóre pierwotniaki są wyposażone w stigmy (plamki oczne), czyli organelle wrażliwe na obecność światła. Taka plamka oczna występuje na przykład u eugleny.
© Juulijs — stock.adobe.com
W budowie siatkówki oka fotoreceptorami są komórki zawierające barwniki wrażliwe na światło. To tak zwane czopki i pręciki. Czopki są przystosowane do widzenia w jasnym świetle i rozróżniają barwy. Pręciki umożliwiają widzenie w bardzo słabym oświetleniu.
W komórkach tych kwanty światła wyzwalają reakcję fotochemiczną, która powoduje depolaryzację błony. Dzięki temu powstaje impuls elektryczny, który z kolei za pośrednictwem nerwu wzrokowego jest przekazywany do mózgu.
Fotoreceptory u organizmów wyższych są skupione w budowie oka (których może być wiele), jednakże u niższych organizmów mogą występować na całym ciele (wypławki).
Inne zagadnienia z tej lekcji
© medianauka.pl, 2023-01-08, A-4628
Data aktualizacji artykułu: 2023-08-06