Fregata wielka

Fregata wielka (Fregata magnificens)

© BlueOrange Studio – stock.adobe.com

Fregata wielka, fregata wspaniała (Fregata magnificens) to piękny ptak morski z rodziny fregat. Samiec ma czarne upierzenie. Podgardle nagie, jaskrawoczerwone. Podczas godów może być nadymane jak balon. Samica jest ciemnobrązowa, na piersi występuje biała plama. Nogi są krótkie. Dziób jest długi i mocny, siodłaty, zakończony haczykowato. Samiec jest mniejszy od samicy.

Występowanie i środowisko

Występuje w tropikalnej strefie wód Atlantyku i Pacyfiku. W odróżnieniu od innych fregat, nie występuje na otwartym oceanie w dużej odległości od lądu.

Tryb życia i zachowanie

Fregata wielka żeruje, w przeciwieństwie do pozostałych gatunków tej rodziny, bliżej lądu. Dużą część życia spędza w powietrzu. Ptak ten nie lubi przebywać na lądzie na płaskim terenie. Nie lubi też siadać na powierzchni wody, gdyż trudno mu przychodzi wzbijane się w powietrze.

Pożywienie

Zjada ryby, głowonogi, odpadki organiczne.

Rozmnażanie

Gniazduje na wysepkach oceanicznych w koloniach. Gniazda zakłada na drzewach i krzewach, rzadko na ziemi. Gniazdo to płaska platforma z patyków. Samiec tokuje. Próbuje zwabić samicę, nadymając jak balon swój czerwony worek na podgardlu. Samica składa jedno jajo. Wysiadują je na przemian samiec i samica w odstępach jednodniowych lub krótszych. Pisklęta wylęgają się nieupierzone. Czarne pióra wyrastają po 4-5 tygodniach. Dopiero potem ciało pokrywa biały puch. Gdy pisklę ma nieco ponad 3 miesiące, samiec opuszcza kolonię. Prawdopodobnie zakłada w tym czasie nowe gniazdo.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Pióra nie mają właściwości wodoodpornych.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2015-03-01, GAT-710




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.