Fregaty

Fregaty (Fregatidae) to rodzina ptaków z rzędu głuptakowych. Rodzina ta liczy dziś 5 gatunków w jednym rodzaju. W Polsce nie występują żadne gatunki z tej rodziny ptaków.

Ich skrzydła są bardzo długie. Ogon jest rozwidlony. Nogi są bardzo krótkie z zakrzywionymi pazurami. Błony pławne są uwstecznione. Dziób jest długi, mocno zbudowany, siodłato wygięty, na końcu haczykowato zagięty ku dołowi. Skrzydła są ostro zakończone. Samce są mniejsze od samic do 30%. Upierzenie czarne z białymi plamami u niektórych gatunków. Samiec ma nagi gardziel, jaskrawoczerwono ubarwiony. Podczas toków gardziel jest rozdymany jak balon.

Występowanie i środowisko

Występują na Wyspie Wniebowstąpienia, Bożego Narodzenia, we wschodniej części Oceanu Indyjskiego, na Galapagos, wschodnim Pacyfiku, Morzu Karaibskim, Wyspach Zielonego Przylądka i na wybrzeżach zachodniej części Afryki. Przez cały rok przebywają w pobliżu kolonii lęgowej.

Tryb życia i zachowanie

Większą część swego życia ptaki te spędzają w powietrzu. Unikają płaskich powierzchni na lądzie. Nie siadają zbyt często na wodzie. Ptaki te mają kłopot ze wzbiciem się z powierzchni wody ze względu na małe nogi i brak wodoodpornych piór bardzo rzadko siadają na powierzchni wody.

Rozmnażanie

Gniazdowanie odbywa się w koloniach na drzewach i krzewach, rzadko na ziemi. Materiał na gniazdo, podobnie jak pokarm, fregaty podkradają innym ptakom lub zbierają z powierzchni wody. Samce tokują grupowo. Toki są widowiskowe i hałaśliwe. Samica składa tylko jedno jajo. Okres wysiadywania wynosi 40-50 dni. Jajo wysiaduje samiec i samica. Po wykluciu pisklęta pozostają pod opieką rodziców przez pół roku. Zależą od nich przez rok. Przystępują więc do lęgów prawdopodobnie co drugi rok albo rzadziej.

Pożywienie

Najczęściej kradną żywność innym ptakom (głuptakom), zmuszając je do zwrócenia pokarmu. Zdobycz przechwytują w locie. Ponadto polują na latające ryby i głowonogi i zjadają resztki pokarmu z powierzchni wody. Zwykle pikują za pokarmem w dół.

Ochrona i zagrożenia

Fregata białobrzucha jest krytycznie zagrożona wymarciem, fregata orla jest narażona na wyginięcie. Pozostałe gatunki nie są zagrożone wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Ptaki te uprawiają piractwo, zmuszając inne morskie ptaki, głównie głuptaki, do zwymiotowania pokarmu. Odbierają też budulec na gniazdo. Nie jest to jednak główny sposób zdobywania pokarmu, jak się powszechnie sądzi.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki




Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2015-03-01, RODZ-260
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-02



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.