Gadożer

Gadożer (Circaetus gallicus)

© Pedro Bigeriego – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Gadożer (Circaetus gallicus) to skrajnie nieliczny ptak drapieżny. Ptak ten ma duże i szerokie skrzydła. Ma również dużą głowę, przypominającą nieco głowę sowy. Gatunek ten jest z wierzchu brązowy, od spodu zaś biały, prążkowany. Na ogonie występują 3-4 ciemniejsze przepaski, widoczne dobrze w locie. Na nadgarstkach nie ma ciemnych plam. Samiec i samica wyglądają podobnie.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Azji i Afryce, a także w Europie. W Polsce występuje tylko na wschodzie: w Puszczy Augustowskiej, Białowieskiej i na Lubelszczyźnie. Krajową populację szacuje się na kilkanaście par lęgowych. Ptak ten zasiedla lasy sąsiadujące z torfowiskami.

Tryb życia i zachowanie

Przejawia silne zachowania terytorialne. To gatunek wędrowny.

Po złowieniu ofiary miażdży jej czaszkę i skręca kark. Potem połyka ją w całości, zaczynając od głowy.

Potrafi długo szybować, a także zawisać w powietrzu, wypatrując ofiarę. Podczas lotu końce skrzydeł są palczasto rozwidlone.

Pożywienie

Poluje przede wszystkim na węże i jaszczurki. Zjada też inne niewielkie kręgowce. W Polsce poluje na zaskrońce i żmije zygzakowate.

Rozmnażanie

Jest monogamiczny. Gniazdo, wykorzystywane przez kilka sezonów, zbudowane jest z patyków na drzewie. Samica składa tylko jedno jajo pod koniec kwietnia albo w maju. Okres inkubacji wynosi 45-47 dni. Samiec przynosi pokarm do gniazda. Pisklęta potrafią latać po 10-11 tygodniach życia. Po 3-4 latach przystępują do pierwszych lęgów.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ścisłej ochronie. Miejsca gniazdowania objęte są ochroną strefową w promieniu 200 metrów przez cały rok i 500 m od 1 marca do 30 września.

Ciekawostki

Gadożer nie jest odporny na jad żmii!

Jako jeden z nielicznych ptaków szponiastych gadożer nosi budulec na gniazdo w dziobie.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Okres występowania w naszym kraju gadożera.
     Okres ochrony strefowej w promieniu 500 m od gniazda.
          Okres składania jaj przez gadożery.

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.97 / 69.9%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-05-16, GAT-806




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.