Gągoł

Gągoł (Bucephala clangula)

© John Sandoy – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Gągoł (Bucephala clangula) to kaczka o dość dużej głowie i krótkiej szyi. Dziób jest mały i krótki. Rzuca się w oczy złota tęczówka oka. Głowa samca w szacie godowej jest czarna z zielonym, metalicznym połyskiem. Blisko dzioba znajduje się biała plama w kształcie elipsy. Szyja, pierś, boki i spód są białe, wierzch wraz z ogonem jest czarny. Samica ma brązową głowę, brunatno-szare upierzenie reszty ciała, jaśniejszą szyję i spód. Na końcu dzioba występuje pomarańczowe pole. Na skrzydłach u samca i samicy znajdują się białe obszary. Samiec w szacie spoczynkowej upodabnia się do samicy, ma jednak więcej białych piór.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w północnej Europie, Azji oraz w Ameryce Północnej. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym, występującym głównie na północy kraju. Preferuje śródleśne stawy i jeziora.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Podczas okresu lęgowego żyje w parach, poza tym łączy się w stada. Kaczka ta nurkuje za pokarmem. Pływa w głębokim zanurzeniu.

Pożywienie

Zjada drobne organizmy wodne (mięczaki, skorupiaki, owady, rybki, kijanki, drobne ssaki) i w mniejszym stopniu nasiona, korzenie i liście wodnych roślin.

Rozmnażanie

Wyprowadza jeden lęg w roku. Samiec towarzyszy samicy od zimy do momentu wysiadywania jaj. Wówczas udaje się na pierzowisko. Samica w kwietniu lub na początku maja składa od 5 do maksymalnie 13 jaj i wysiaduje je przez 29-30 dni. Kaczka ta gniazduje w dziuplach. Dzień po wykluciu młode wyskakują z dziupli i udają się nad wodę. Po 8-9 tygodniach od wyklucia się potrafią już latać. Pokarm potrafią zdobywać samodzielnie już następnego dnia po wykluciu, ale trzymają się zwykle blisko matki.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Ciekawostki

Kaczka ta lęgnie się też w specjalnych budkach lęgowych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania w naszym kraju gągoła. Zimę ptak ten spędza na niezamarzających rzekach i jeziorach.
          Samica gągoła w dziupli drzewa, czasem na dużej wysokości, składa jaja.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2015-05-16, GAT-803




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.