Galeria zdjęć - burak zwyczajny - Beta vulgaris

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki, filmy i mapy związane z danym gatunkiem, który opisujemy w odrębnym artykule. Galeria ta jest częścią opisu danego gatunku i zachęcamy do odwiedzenia całości artykułu, aby dowiedzieć się szczegółów na temat występowania, jego budowy, cech charakterystycznych, a także innych przydatnych informacji.


burak zwyczajny

Nazwa gatunku: burak zwyczajny (Beta vulgaris)

Autor: © vitals - stock.adobe.com

Podpis: Burak ćwikłowy (Beta vulgaris L. subsp. vulgaris) to grupa kultywarów podgatunku buraka zwyczajnego. Są tu rośliny jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Roślina ta była uprawiana już w czasach starożytnych. Burak ćwikłowy ma jadalny, czerwony, biały lub żółty korzeń spichrzowy i czerwonawe liście. Kształt korzenia spichrzowego zależy od odmiany. Liście w rozecie o zabarwieniu od jasnozielonego do brązowo- lub fioletowoczerwonego. Są osadzone na soczystych ogonkach. Jest to warzywo powszechnie uprawiane w Polsce. Jego młode liście są jadane jako botwina.


burak zwyczajny

Autor: © branex - stock.adobe.com

Podpis: Burak cukrowy to kultywary buraka zwyczajnego. To roślina okopowa stanowiąca wraz z trzciną cukrową jedno z głównych źródeł cukru. Z korzeni zasobnych w sacharozę uzyskuje się cukier buraczany — gotowy produkt, jakim jest cukier spożywczy. Z liści, melasy i wysłodków, które są produktami odpadowymi przemysłu cukrowniczego, wytwarza się paszę dla bydła.


burak zwyczajny

Autor: © 07photo - stock.adobe.com

Podpis: Burak pastewny to grupa kultywarów buraka zwyczajnego. Burak pastewny w Polsce jest uprawiany jako roślina na paszę. Bulwa jest gruba i mięsista, jasna i wystaje częściowo z ziemi.


burak zwyczajny

Autor: © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podpis: Liść buraka zwyczajnego.




© medianauka.pl, 2020-01-25, GALERIA-4644
Data aktualizacji artykułu: 2024-09-15




Zdjęcia prezentowane w serwisie są objęte prawami autorskimi. Przy każdej z prac znajduje się informacja o jej autorze i pochodzeniu grafiki. Wykorzystanie tych zdjęć wymaga opłat licencyjnych u źródła. Zdjęcia autorskie serwisu medianauka.pl można wykorzystywać do celów własnych tylko za pisemną zgodą redakcji. Kontakt można znaleźć w stopce strony.

Inne galerie zdjęć

Zachęcamy także do przeczytania artykułów na temat innych spokrewnionych gatunków. Oto wybrane artykuły:

 

 


Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.