Garncarz rdzawy
© Michael Fritzen – stock.adobe.com
Garncarz rdzawy (Furnarius rufus) to najlepiej poznany przedstawiciel rodziny garncarzowatych. Ma brązowe, dość jednolite upierzenie, nieco jaśniejsze od spodu.
Występowanie i środowisko
Jest to pospolity ptak w Ameryce Południowej, żyjący nierzadko na obszarach wiejskich oraz miejskich.
Pożywienie
Ptak ten żywi się owadami i innymi bezkręgowcami.
Rozmnażanie
Gniazdo garncarza rdzawego zbudowane jest z trzciny i mułu, przypomina bardzo zamknięty garnek gliniany lub chlebowy piec. Wysiadywaniem jaj i opieką piskląt zajmuje się samiec i samica.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ptaków
- kamionek rudy (Pseudoseisura cristata)
- liściak białooki (Automolus leucophthalmus)
- ogończyk rudogłowy (Synallaxis ruficapilla)
- perłowiec ozdobny (Margarornis squamiger)
- szuwarnik (Phleocryptes melanops)
- trzęsiogon czarniawy (Cinclodes antarcticus)
- trzęsiogon krzywodzioby (Cinclodes excelsior)
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2015-03-28, GAT-741