Garncarzowate

Garncarzowate, garncarze (Furnariidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 231 gatunków. W Polsce nie występują przedstawiciele tej rodziny ptaków. Niektóre źródła zaliczają do garncarzowatych tęgostery (Dendrocolaptidae). Wyróżnia się trzy podrodziny: Furnariidae, Phylidorinae, Synallaxinae.

Ptaki te mają bardzo skromne, na ogół brązowe, jednolite upierzenie z wierzchu i jaśniejsze od spodu. Samiec i samica wyglądają podobnie.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują najczęściej gęste lasy tropikalne Ameryki Południowej i Środkowej, choć przedstawiciele tej rodziny zamieszkują też tereny otwarte lub górzyste, czasem zaludnione. Praktycznie w każdym siedlisku Ameryki Południowej ptaki te występują.

Rozmnażanie

Gniazda są niezwykle urozmaicone. Są gatunki kopiące tunele z komorą lęgową na końcu, inne gnieżdżą się w szczelinach skalnych lub dziuplach, jeszcze inne budują zamknięte gniazda pojedyncze i zborowe, koszyki, konstrukcje z klapą i wiele innych. Najbardziej charakterystyczne jest gniazdo garncarza rdzawego i innych gatunków, które zbudowane jest z trzciny i mułu, przypomina bardzo zamknięty gliniany garnek lub piec chlebowy. Samice składają 2-6 na ogół białych jaj. Okres wysiadywania trwa 2-3 tygodnie. Pisklęta przebywają w gnieździe do 18 dni. Wysiadywaniem jaj i opieką piskląt zajmuje się samiec i samica.

Pożywienie

Zjadają owady i inne bezkręgowce. Rzadziej żywią się małymi kręgowcami.

Ochrona i zagrożenia

Trzy gatunki są krytycznie zagrożone wymarciem, 9 jest zagrożonych, 15 narażonych, 18 gatunków uznaje się za bliskie zagrożenia wyginięciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Często do tej rodziny zalicza się także ptaki z rodziny liściarek (Scleruridae) z rodzaju Geositta. Są to:

 


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki







Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

© medianauka.pl, 2015-03-28, RODZ-291
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-19



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.