Gąsiorek

Gąsiorek (Lanius collurio)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia i filmy (4).

Gąsiorek, dzierzba gąsiorek, gąsiorek cierniokręt (Lanius collurio) to ptak z rodziny dzierzb, nieco większy od wróbla. U samca kuper i wierzch głowy są popielate, plecy rdzawe, od dzioba do karku przez oczy biegnie gruba, czarna pręga. Maska ta może być mniej wyraźna. Spód białawy z różowym nalotem, ogon czarny z białymi brzegami, nogi i dziób są czarne. Samica jest rdzawobrunatna z wierzchu, od spodu kremowa, poprzecznie prążkowana. Obie płci są tej samej wielkości.

Występowanie i środowisko PL

Eurazja, zimuje we wschodniej i południowej Afryce, na Półwyspie Arabskim, w Indiach, południowo-wschodniej Azji. Zamieszkuje brzegi lasów, młodniki, otwarte tereny z krzewami. Jest średnio liczny w Polsce.

Tryb życia i zachowanie

Gąsiorek jest ptakiem wędrownym. Przylot ma miejsce w maju, odlot od połowy września. Wciąż kręci głową i kiwa ogonem. Lubi przesiadywać na wyższym stanowisku obserwacyjnym jak druty, czubek niskiego krzewu lub drzewa. Lot niski nad ziemią.

Głos gąsiorka przypomina sylaby "czek-czek", "gek-gek". Ma także zdolność do naśladowania głosów innych ptaków.

Morfologia i anatomia

Jajo gąsiorka ilustruje poniższy rysunek.

jajo gąsiorka

Pożywienie

Gąsiorki zjadają owady, głównie chrząszcze, motyle i gąsienice, ale łowią także myszy, jaszczurki i młode ptaki, które nakłuwa na druty lub kolce. Pozwala to zachować na krótki czas zapas pokarmu oraz ułatwia fragmentację zdobyczy.

Rozmnażanie

Gniazduje najczęściej na kolczastych krzewach. Gniazdo jest otwarte, zbudowane z korzonków, kłączy, z domieszką patyków,wysłane drobnymi korzonkami i trawą. Samica raz w roku składa 5-6 jaj. Wysiaduje samica przez 14 dni. Pisklęta są gniazdownikami. Młode już od prawie samego początku ćwiczą nadziewanie pokarmu na ciernie.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak jest objęty ochroną gatunkową.

Ciekawostki

Gąsiorek zdobycz nabija na ostre gałązki lub kolce krzewów. Gromadzi w ten sposób zapasy pokarmu.

Nierzadko gąsiorki wysiadują jajo kukułki.

Gąsiorek jest najliczniejszym przedstawicielem dzierzb w Polsce.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Do kraju zaczynają zlatywać dzierzby gąsiorki.
          Dzierzby gąsiorki wyprowadzają jedyny lęg w roku.
          Dzierzby gąsiorki odlatują do Afryki.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2013-06-05, GAT-582




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.