Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów

Gdzie się najlepiej wybrać na grzyby? Kiedy? W jakiej części Polski szukać? Nie wystarczy się wybrać zwyczajnie do lasu. Trzeba wiedzieć jeszcze kiedy i gdzie.

Najwięcej gatunków grzybów rośnie w lasach. to najczęstsze środowisko występowania grzybów. Ale są także i takie gatunki, które można znaleźć na łąkach, między blokami wielkich osiedli lub na drzewach gdzieś nad wodą. wiele zależy od tego jakie gatunki nas interesują. Nikt nie będzie szukał pieczarki polnej w lesie, ani podgrzybków pod lipami.

Warto też się zapoznać z okresami występowania poszczególnych gatunków. Nie znajdziemy smardza w listopadzie, a borowika w kwietniu.

Wiele gatunków jadalnych grzybów lubi sąsiedztwo określonych gatunków drzew, gdyż wchodzi z nimi w swoistą symbiozę (mikoryza).

atlas-grzybów

Warto więc zapoznać się z upodobaniami poszczególnych gatunków, a bardzo ułatwi nam to poszukiwania.

Jak skorzystać z atlasu grzybów?

W naszym atlasie grzybów (kliknij w infografikę) możesz zdefiniować różne filtry związane z czasem występowania owocników, kształtem owocnika, rodzajem środowiska, znaleźć informacje o partnerstwie z gatunkami drzew, preferowanym podłożu, a także wiele innych podpowiedzi gdzie i jak szukać dane gatunki grzybów.


Mapa występowania grzybów

atlas-grzybów

Miejsc w Polsce, do których warto wybrać się na grzybobranie jest sporo. Umieściliśmy je na naszej interakcyjnej mapie grzybów w usłudze GoogleMaps. Możesz też kliknąć w obrazek. Pamiętaj, aby kliknąć przycisk "Mapa grzybów" pod mapą. Na mapie wskazujemy nadleśnictwa i parki krajobrazowe, w których odbywają się coroczne grzybobrania. Mapa ma charakter poglądowy. Aby uzyskać dokładne informacje na temat występowania grzybów i przejrzeć raporty o grzybach warto odwiedzić stronę danego nadleśnictwa czy parku.




Grzyby pod ochroną
W Polsce 54 gatunków grzybów wielkoowocnikowych podlega ochronie ścisłej, wraz z grzybami zlichenizowanymi (porosty) to 232 gatunki. Ochrona gatunkowa częściowa obejmuje 63 (90 z porostami) gatunków grzybów.
Grzyby marynowane w occie
Grzybki marynowane w occie to doskonały sposób na zachowanie smaku grzybów na długi czas. Marynowanie w occie nadaje grzybom specyficzny smak. Stają się doskonałą przekąską i dodatkiem do innych potraw.
Jak suszyć grzyby?
Suszenie grzybów to jeden ze sposobów ich konserwowania, bardzo popularny wśród grzybiarzy. Suszenie nadaje grzybom nie tylko trwałość, ale dodaje im także aromatu i nie pozbawia ich przy tym wartości odżywczych.
Jak zbierać grzyby?
Czy przy grzybobraniu należy się kierować jakimiś zasadami? Czy wykręcać grzyby, czy też ścinać je nożykiem? Używać kosza czy reklamówki? Oto garść porad dla grzybiarzy.
Mikoryza
Mikoryza jest to zjawisko współżycia grzybów z korzeniami, a nawet nasionami roślin naczyniowych.
Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów
Gdzie się najlepiej wybrać na grzyby? Kiedy? W jakiej części Polski szukać? Nie wystarczy się wybrać zwyczajnie do lasu. Trzeba wiedzieć jeszcze kiedy i gdzie.
Grzyby trujące
Grzyby mogą zabić. Najgroźniejsze są muchomory, a wśród nich muchomor sromotnikowy i jadowity. dlatego zbieranie grzybów jest dla ludzi odpowiedzialnych.
Grzyby jadalne
Grzyby spożywa się od niepamiętnych czasów. Są elementem składowym wielu przepisów. Są zwykle dodatkiem do potraw, przyprawą, która nadaje specyficzny smak i zapach sosom, jajecznicy, bigosowi, sałatkom.

© medianauka.pl, 2021-03-21, A-3991



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.