Gdzie nastąpił Wielki Wybuch?

Czy można dziś wskazać miejsce w przestrzeni, w którym wszystko się zaczęło, w którym powstał nasz Wszechświat? Jeżeli nie, to dlaczego, a jeśli tak, to jak go znaleźć?

wielki wybuch
© kseniyaomega - stock.adobe.com

Nie tyle nie można wskazać takiego miejsca, o ile pytanie takie nie ma matematycznego sensu.

Można też przewrotnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Każdy punkt Wszechświata ma swój początek w Wielkim Wybuchu i może być wskazany jako miejsce w przestrzeni, w którym Wielki Wybuch nastąpił!

Problem polega na tym, że w tak zadanym pytaniu tkwi pewna nielogiczność, gdyż pytanie milcząco zakłada, że cała materia została niejako wyrzucona z jakiegoś jednego punktu do przestrzeni i materia ta zaczęła oddalać się od tego miejsca, jak ma to miejsce z odłamkami podczas wybuchu. Problem w tym, że tej przestrzeni też przecież nie było w chwili stworzenia Wszechświata! To przestrzeń wraz ze wszystkim, co się w niej znajdowało eksplodowała. Mówiąc o konkretnym punkcie w czasoprzestrzeni w chwili Wybuchu, trzeba by jego położenie odnieść do jakiegoś hipotetycznego miejsca w ogóle spoza przestrzeni, a mamy przecież wskazać takie miejsce w naszym Wszechświecie.

U zarania dziejów wszystkie punkty przestrzeni wraz cząstkami były położone bardzo blisko siebie. W skrajnym przypadku, czyli w momencie Wielkiego Wybuchu odległość między nimi wynosiła zero. W takich warunkach parametry wszechświata dążą do nieskończoności i rozważania matematyczne w tym przypadku nie dają się dalej stosować w fizyce. Cały wszechświat skupiony w jednym punkcie nie może być potraktowany nawet jako punkt geometryczny, gdyż nie ma nawet przestrzeni, w którym mógłby się znaleźć. Punkt ten trudno nawet zaliczyć do samej czasoprzestrzeni.

Dość dobra ilustracja powyższego problemu znajduje się w symulacji w artykule Czy jesteśmy w centrum Wszechświata? Tu widać nie tylko, że przy rozszerzającym się Wszechświecie każdy punkt można uznać za jego Centrum, ale zmniejszając parametr Rozmiar Universum widać wyraźnie, że każdy modelowy punkt wszechświata staje się w końcu jego początkiem.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Astronomia


Astronomia – to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem ciał niebieskich takich jak gwiazdy, planety, mgławice, galaktyki, komety, asteroidy itp. oraz zjawisk, które zachodzą w kosmosie.


© medianauka.pl, 2020-02-09, A-3732



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.