Generator liczb losowych
Generator liczb losowych umożliwia wygenerowanie ciągu przypadkowych liczb całkowitych na podstawie zdefiniowanych parametrów. Określ zakres liczb, ich ilość i czy mają być unikalne lub czy mogą się powtarzać. Po naciśnięciu klawisza Wygeneruj liczby losowe uzyskasz wynik, który możesz łatwo skopiować.
Generowanie liczb losowych
Oto nasz program do losowania. W tym miejscu możesz wygenerować losowe liczby z zadanego przedziału.
Wpisz dane:
Pytania
Do czego mogę wykorzystać generator liczb losowych?
Liczby losowe przydają się w grach losowych, symulacjach, w badaniach statystycznych, zakładach lotto, w rożnego rodzaju zabawach. Warto skorzystać z tego generatora przy nauce matematyki w rachunku prawdopodobieństwa i kombinatoryce. Zastosowań wykorzystujących liczby losowe jest wiele.
Jak skorzystać z tego generatora przy grze w lotto?
To także generator lotto! Aby wylosować liczby w lotto należy w polu ile liczb wpisać 6, przedział od 1 do 49, zaznaczyć pole Unikalne . Po kliknięciu Wygeneruj liczby losowe otrzymujemy wylosowane liczby. Można je teraz skreślić na kuponie. Wylosowane liczby można w prosty sposób kopiować do Excela.
W jaki sposób wykonywane jest generowanie liczb
Losowanie liczb odbywa się na Twoim komputerze z wykorzystaniem języka programowania JavaScript. Wykorzystaliśmy funkcje Math.floor() oraz Math.random()
Oto nasz podstawowy kod:
function getRandomInt(min, max) {
return Math.floor(Math.random() * (max - min) ) + min;
}
Czym się różnią liczby losowe od pseudolosowych?
Liczba losowa jest liczbą, która należy do pewnego zbioru wartości, wybieranych z pewnym prawdopodobieństwem. Jeśli każda z tych n liczb z tego zbioru może pojawić z tym samym prawdopodobieństwem p = 1/n, to mamy do czynienia z równomiernym rozkładem prawdopodobieństwa liczb losowych z tego zbioru. Problem z otrzymaniem liczb losowych wynika z deterministycznego charakteru komputera. Żadna z operacji wykonywanych przez sprawny procesor nie posiada takiej cechy. Musimy się zadowolić ich sztucznym odpowiednikiem - liczbami pseudolosowymi. Liczby pseudolosowe wyglądają jak losowe, lecz tworzy się je za pomocą odpowiednich algorytmów.
© medianauka.pl, 2022-12-23, A-4559