Gil (zwyczajny)

Gil (zwyczajny) (Pyrrhula pyrrhula)

© fotomaster – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (4).

Gil (Pyrrhula pyrrhula) to ptak z rodziny ziarnojadów, niewiele większy od wróbla domowego. Samiec i samica są podobnej wielkości. Głowa z wierzchu, skrzydła i ogon są czarne, jasna pręga na skrzydle, kuper i część brzucha białe, szyja z przodu, pierś są czerwone u samca, beżowe u samicy. Dziób jest krótki i masywny. Młode osobniki nie mają czarnej czapeczki na głowie.

Występowanie i środowisko PL

Europa, Azja. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym, zimują u nas licznie ptaki z północy. Preferuje iglaste świerkowe i mieszane lasy, unika suchych lasów sosnowych.

Tryb życia i zachowanie

Gile tworzą niewielkie stada. Jest ptakiem częściowo wędrownym. Latem jest bardzo płochliwy. Jest cichym ptakiem. Nie wyróżnia się charakterystycznym lotem.

Wydaje melodyjny i miękki odgłos "pju" lub "ryr". Śpiew nie jest melodyjny, świergot lub powtarzające się odgłosy "pju-pju".

Morfologia i anatomia

Jajo gila ilustruje poniższy rysunek. Średnie wymiary: 22,2 mm × 15,1 mm.

jajo gila

Pożywienie

Gil Zjada nasiona, pąki, jagody. Szczególnie lubi czereśnie, nasiona jaworu, brzozy, olchy, dębu, buka, nasiona drzew iglastych. Lubi też wydziobywać nasiona dzikiej róży, głogu i jarzębiny.

Rozmnażanie

Para dobiera się na co najmniej rok. Gniazdo zakłada na gałązkach świerku lub jałowca około 2 m nad ziemią. Zbudowane jest z suchych gałązek świerku, wysłane jest korzonkami, mchem. Okres gniazdowania to kwiecień-maj i czerwiec-lipiec. Samica składa 2 razy w roku 5 jaj. Wysiadywanie trwa 13-15 dni, młode opuszczają gniazdo po 12-15 dniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce gatunek ten jest chroniony.

Ciekawostki

Niegdyś gile trzymano w klatkach w domach, jako ptaki ozdobne. Gile trzymane w niewoli uczyły się wygwizdywać proste melodie ludowe.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Trwa pierwszy okres lęgowy u gila.
          Trwa drugi okres lęgowy u gila.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2013-06-21, GAT-618
Data aktualizacji artykułu: 2025-02-09




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.