Głowaczowate

Głowaczowate (Cottidae) to bardzo duża rodzina ryb z rzędu skorpenokształtnych, do której zaliczamy ponad 200 gatunków, skupionych w około 70 rodzajach. W Polsce żyją 3 morskie gatunki i 2 słodkowodne.

Ciało ma maczugowaty kształt. Pokryte jest tylko częściowo łuską lub jej nie mają w ogóle. Skóra jest szorstka dzięki licznym płytkom i kolcom kostnym. Występują dwie płetwy grzbietowe, w niektórych przypadkach połączone ze sobą. Pierwsza płetwa grzbietowa jest kolczasta, druga jest podobna do płetwy odbytowej. Płetwy piersiowe są dość duże, płetwy brzuszne są małe lub nie występują. Płetwa ogonowa jest zaokrąglona lub prosto ścięta. Głowa pokryta jest guzami i kolcami kostnymi. Duża paszcza jest wyposażona w zęby.

Występowanie i środowisko

To ryby morskie zimnych obszarów oraz strefy umiarkowanej. Część gatunków wtórnie pojawiła się w wodach słodkich. Najczęściej ryby te występują przy brzegu. To głównie ryby pacyficzne.

Morfologia i anatomia

Błony podskrzelowe tworzą falbankę, czasem są zrośnięte. W budowie wewnętrznej nie ma pęcherza pławnego. Większość gatunków mierzy poniżej 1 m długości ciała.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

        Tarło odbywa głowacz białopłetwy.
         Okres tarła głowacza pręgopłetwego.
          Bałtycki kur diabeł odbywa tarło.




Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-09-03, RODZ-993



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.