Głuptak zwyczajny
Kolonia głuptaków © Corel
Głuptak zwyczajny (Morus bassanus) to morski ptak o białym ubarwieniu, czarnych lotkach pierwszorzędowych, żółtawej głowie, wokół oczu i dzioba jest czarny rysunek. Skrzydła są długie, zaostrzone na końcach, ogon również jest dość długi. Młode ptaki są brązowe.
Występowanie i środowisko PL
Wyspy Brytyjskie, Norwegia, Islandia, Nowa Fundlandia, południowa Afryka, Australia, Tasmania, Nowa Zelandia. Przybrzeżne wody mórz umiarkowanych i chłodnych. Największa kolonia żyje na wyspie St. Kilda (Hebrydy). Bardzo rzadko ptak ten pojawia się nad polskim wybrzeżem. Zaledwie kilka obserwacji.
Tryb życia i zachowanie
Pokarm łowi spadając z dużej wysokości jak kamień, w ostatniej fazie pionowo nurkuje do wody. Potrafi nurkując pływać. Koczuje. Rzadko szybuje, podczas lotu szybko uderza skrzydłami. Gdy nurkuje z dużej wysokości, składa skrzydła do tyłu. Podczas sztormów lata nisko między falami. Wydaje głośne, bulgoczące dźwięki.
Pożywienie
Żywi się rybami.
Rozmnażanie
Gniazduje w koloniach najczęściej na skałach wysepek. Gniazdo zbudowane z kupki wodorostów. Samica składa 1 jajo. Pisklęta są brązowe z białymi plamami, opiekują się nimi samiec i samica. Młode zostają w gnieździe 2 miesiące. Młode docierają do morza pieszo. Nie potrafią wówczas jeszcze latać i łowić pokarmu. Żyją z zapasów tłuszczu.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Podczas wysiadywania jajo jest ogrzewane stopami, co jest wyjątkowe w świecie ptaków.
Pokrewne gatunki ptaków
© medianauka.pl, 2013-06-18, GAT-609