Głuptak niebieskonogi
© Corel
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).
Głuptak niebieskonogi (Sula nebouxii) to duży ptak morski z rodziny głuptaków. Głowa brązowawa, skrzydła brązowe, spód biały, nogi jaskrawoniebieskie. Palce spięte błoną pławną. Oczy osadzone blisko długiego i mocnego dzioba.
Występowanie i środowisko
Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, Galapagos.
Tryb życia i zachowanie
Głuptak niebieskonogi poluje w charakterystyczny dla głuptaków sposób, spadając z dużej wysokości jak kamień, nurkując za zdobyczą w wodzie.
Pożywienie
Ptak ten odżywia się rybami.
Rozmnażanie
Gnieździ się w koloniach. Samica składa 2-3 jaja.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ptaków
- głuptak białobrzuchy (Sula leucogaster)
- głuptak czerwononogi (Sula sula)
- głuptak peruwiański (Sula variegata)
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2013-06-19, GAT-611