Gołąb skalny

Gołąb skalny (Columba livia)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (5).

Zarówno gołąb domowy jak i gołąb miejski są formą udomowioną gołębia skalnego. Udomowienie miało miejsce około 4000 lat p.n.e. Gołąb miejski ma zmienne ubarwienie, część z nich jest podobna do gołębia skalnego. Mają jasnoszare upierzenie, głowę niebieskawą, białą plamę na grzbiecie i czarnymi przepaskami na skrzydłach. W pozostałych przypadkach ubarwienie jest czarne, białe, rdzawe lub pośrednie.

Występowanie i środowisko PL

Gołąb jest ptakiem kosmopolitycznym. Gołąb skalny żyje w południowej Europie, na północnych wybrzeżach Francji, na wybrzeżach Wysp Brytyjskich, w południowej i środkowej Azji, północnej Afryki. Gołąb miejski prowadzi osiadły tryb życia. Zasiedla wiele miast w Polsce.

Tryb życia i zachowanie

Gołębie prowadzą dzienny tryb życia. Wydają odgłos przypominający gruchanie. Bardzo dobrze latają. Gromadzą się w stada i przebywają zwykle w miejscach masowo odwiedzanych przez człowieka, gdzie mogą liczyć na pokarm. Głos to gruchanie złożone z serii sylab "gru-u".

Pożywienie

Gołębie zjadają nasiona, owoce, jagody, pączki, a także w mniejszym stopniu owady.

Rozmnażanie

Samica składa 2 jaja, które wysiaduje przez 16-19 dni. Pisklęta są gniazdownikami, przebywają w gnieździe 30 dni. Samica karmi młode mleczkiem ptasim.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gołąb miejski jest objęty w Polsce ochroną ścisłą.

Ciekawostki

Długotrwała hodowla doprowadziła do uzyskania ponad 300 ras. Oto niektóre z grup tych ras:

Nawóz gołębi jest ceniony w ogrodnictwie.<.p>

Formy:
gołąb domowy (Columba livia domestica),
gołąb miejski (Columba livia urbana).

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2013-05-19, GAT-525




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.