Gołąbek diamentowy

Gołąbek diamentowy (Geopelia cuneata)

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia i filmy (3).

Gołąbek diamentowy (Geopelia cuneata) ma pierś i głowę jasnoszarą, strona spodnia jest biała, reszta ciała jest jasnobrązowa. Charakterystyczna jest czerwona obwódka wokół oka. Samiec i samica są podobnej wielkości i są tak samo upierzeni. Samiec ma trochę większą głowę oraz nieco większe plamki na skrzydłach i większą obwódkę wokół oczu.

Występowanie i środowisko

Gołąbki diamentowe występują w naturze w Australii. Zamieszkują półpustynne tereny, sawanny, sady i ulice, najczęściej zadrzewienia i zarośla niedaleko wody.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten w naturze dożywa 5 lat, w niewoli nawet 25 lat.

Morfologia i anatomia

Gołąbek diamentowy osiąga długość ciała od 19 do 24 cm. Jaja białe, eliptyczne.

Pożywienie

Gołąbki diamentowe zjadają ziarna, jagody, owoce. W hodowli gołębie te karmi się prosem, zielonymi częściami roślin i owadami.

Rozmnażanie

Gniazduje na gałęziach drzew i krzewów. Wyprowadza nawet 7 lęgów w roku. Samica składa 2 jaja, które przez da tygodnie wysiaduje z samcem przez około 2 tygodnie. Po kolejnych dwóch tygodniach młode opuszczają gniazdo.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To jeden z najmniejszych gołębi świata.

To łatwe i odporne ptaki w hodowli. Można je trzymać z ziarnojadami. Nie ma przeszkód, żeby trzymać je w zewnętrznej wolierze, także w zimie, choć w mróz warto zapewnić im jakieś pomieszczenie. Do rozrodu wystarczy na siatce zawiesić łupinę orzecha kokosowego, koszyczek, lub coś innego. Gniazdo budują z patyków, trawy, liści i mchu. Warto dodać liście tytoniu przeciw wszawicy. Wyhodowano wiele odmian barwnych, w tym srebrną, brązową, żółtą, agatową, cynamonową, płową i czerwoną.

Karmimy gotową karmą dla gołąbków, podajemy też warzywa, jagody, żwirek mineralny, gotowe pokarmy dla bażantów i kurcząt. W czasie lęgów podajemy czerwie lub inne larwy owadów.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2013-05-22, GAT-536




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.