Gorzykowate

Gorzykowate (Pipridae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych. Rodzina ta liczy dziś 50 gatunków. W Polsce gorzyki nie występują.

To ptaki na ogół niewielkich rozmiarów, o krępej budowie ciała. Samce są zwykle jaskrawo ubarwione. Samice są zwykle oliwkowozielone. Czasem brak dymorfizmu płciowego. Dzioby oraz ogony są krótkie.

Występowanie i środowisko

Ptaki te zamieszkują lasy tropikalne położone na nizinach w Ameryce Południowej oraz Środkowej. Niektóre gatunki zamieszkują górskie lasy.

Tryb życia i zachowanie

Gatunki nizinne nie migrują. Natomiast gatunki górskie sezonowo przenoszą się na różne wysokości. Niektóre gatunki wydają ciekawe dźwięki z wykorzystaniem lotek.

Rozmnażanie

Są poligamiczne. Odbywają widowiskowe toki, charakterystyczne dla danego gatunku. Ptaki te zakładają gniazda w kształcie otwartej czarki, zwykle nisko nad ziemią. Samica składa zwykle 2 jaja. To samice wysiadują jaja i opiekują się pisklętami. Okres inkubacji trwa 12-21 dni. Pisklęta są gniazdownikami. Pozostają w gnieździe 13-15 dni.

Pożywienie

Podstawą ich diety są owoce i jagody, które zrywają w locie. Dietę taką uzupełniają owadami.

Ochrona i zagrożenia

Hełmogłowik biały jest krytycznie zagrożony wymarciem, skoczek złotoczelny jest zagrożony wymarciem, dwa inne gatunki są narażone na wyginięcie.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Tańce godowe gorzyków należą do najciekawszych w świecie ptaków.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki







Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

© medianauka.pl, 2015-03-27, RODZ-290
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-19



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.