Grzebiuszka gibraltarska
© Michaela – stock.adobe.com
Grzebiuszka gibraltarska (Pelobates cultripes) to płaz bezogonowy z rodziny grzebiuszkowatych o krępej budowie ciała, dużej głowie z krótkim pyskiem. Skóra jest gładka , pokryta małą liczbą brodawek. Barwa skóry zmienna. Grzbiet najczęściej brązowawy, kremowy, białawy z ciemniejszymi plamami, które tworzą marmurkowy wzór. Strona brzuszna jest biała, czasem cętkowana. Ma duże i wypukłe oczy.
Nie są widoczne parotydy oraz błony bębenkowe. Źrenice oczu są pionowe. Tylne kończyny wyposażone są w modzele, palce tych kończyn są spięte błoną pławną.
Występowanie i środowisko
Grzebiuszka ta zamieszkuje Europę (Półwysep Iberyjski oraz część Francji). Pionowy zasięg występowania to 1400 m n.p.m. Gatunek preferuje otwarte tereny, łąki, wydmy nadmorskie.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzi lądowy tryb życia (poza okresem rozrodczym). Jest aktywna w nocy. Kopie nory do głębokości 20 cm, w których ukrywa się w dzień. Na północnych obszarach występowania zapada czasem w sen zimowy, a na południu w sen letni.
Pożywienie
Zjada głównie owady i pająki.
Rozmnażanie
Pora godowa jest uzależniona od obfitych opadów deszczu. Samce pierwsze docierają do zbiorników wodnych. Głosy godowe wydają osobniki obu płci. Wydawane są spod wody. Ampleksus pachwinowy trwa 3 dni. Samica składa skrzek w postaci jednego pakietu jaj w kształcie rulonu do okresowych zbiorników wód stojących, w których jest dużo roślinności. Do celów rozrodczych wykorzystuje także wody wolno płynące. Pakiet jaj może mieć długość nawet 1 m. W jednym zniesieniu może być nawet 3400 jaj, średnio 2300. Rozwój jaj w temperaturze 14-20°C trwa około 12 dni. Kijanki znoszą lekkie zasolenie wody. Kijanki są większe od osobników dorosłych. Rozwijają się 3-6 miesięcy. Po przeobrażeniu młode grzebiuszki mają 2-3 cm długości.
Ochrona i zagrożenia NT
Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Brak danych.
Pokrewne gatunki płazów
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2014-04-21, GAT-656