Histrion

Histrion (Histrio histrio)

© Irina K. – stock.adobe.com

Histrion (Histrio histrio) to gatunek morskiej ryby z rodziny antennicowatych. Kształt ciała, faktura i ubarwienie upodabnia go do gronorostów, pośród których przebywa. Na głowie wypustki - wabiki. Płetwy piersiowe i brzuszne są osadzone na trzonkach i umożliwiają kroczenie i trzymanie się wodorostów. Płetwa ogonowa posiada kolczasty wachlarz. Głowa jest spłaszczona grzbieto-brzusznie, a tylna część - bocznie. Histrion ma możliwość zmiany barwy i desenia ciała.

Dawna nazwa to antenarius sargasowy, rybka sargassowa, pterofryna.

Występowanie i środowisko

Ryba ta ma szeroki zasięg występowania. Występuje w Atlantyku (najliczniej w Morzu Sargassowym), Oceanie Indyjskim i Pacyfiku, zwykle u wybrzeży. Można ją spotkać do głębokości do 11 m.

Środowisko

ryba morska
Hodowla

ryba akwariowa (akwarium morskie)
Oceany / Morza

Pacyfik
Atlantyk
Ocean Indyjski

Tryb życia i zachowanie

Towarzyszy najczęściej kępom brunatnic z rodzaju Sargassum.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 20 cm.

Pożywienie

Histrion poluje na skorupiaki, meduzy, małe ryby, ikrę ryb. Jest żarłoczny. Może połknąć ofiarę o wielkości niemalże równej co on sam.

Rozmnażanie

Ikra na postać dryfującego w wodzie balonika. Larwy pelagiczne.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

akwarium

Hodowla – informacje dla akwarystów

Parametry i informacjeOpis
TemperamentBrak informacji.
Trudność hodowliGatunek dla zaawansowanych hodowców.
Zajmowana strefa w akwarium, siedlisko
Temperatura
Dostępność w sklepach w PolsceGatunek trudny do zdobycia.
CenaKategoria cenowa od 251 do 500 zł, średnia cena: 500 zł.
Ograniczenia prawneUWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie. Czytaj więcej i sprawdź, czy ten gatunek jest na liście CITES.
Atlasy
Atlas ryb akwariowych
Atlas ryb akwariowych słodkowodnych
Atlas ryb akwariowych morskich

Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Załachowski – Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik – Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Derek Hall, Amy-Jane Beer, Daniel Gilpin – Encyklopedia ryb, skorupiaków i innych zwierząt wodnych - wizualny przewodnik opisujący 1250 gatunków., ISBN 978-83-8172-649-8, Dragon 2020
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura – Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004
  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese – Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski – Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008

© medianauka.pl, 2022-12-17, GAT-635445




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.