Hubiak pospolity

Hubiak pospolity (Fomes fomentarius)

© Галина Сандалова – stock.adobe.com

Hubiak pospolity (Fomes fomentarius) to gatunek niejadalnego grzyba z rodziny żagwiowatych o przyjemnym, grzybowym zapachu i gorzkim smaku.

Występowanie i środowisko PL

Występuje pospolicie w lasach liściastych, w parkach. Rośnie na żywych i martwych drzewach liściastych takich jak: buk, brzoza, czasem grab dąb, topola, wiąz, wierzba.

Tryb życia i zachowanie

To pasożyt i saprofit. Owocniki występują przez cały rok.

Morfologia i anatomia

Owocnik w kształcie kopyta, bocznie przyrośnięty do drzewa, szeroki na 10-50 cm i gruby na 10-25 cm. Wierzch brunatny, szary, szarozielony. Miąższ nie jest zdrewniały, jasnobrązowy. Hymenofor rurkowaty. Pory drobne, białe, szare, z czasem brązowiejące. Wierzchnia cześć huby w reakcji z KOH zostawia na białej powierzchni papieru czerwony ślad.

Rozmnażanie

Wysyp żółtawy.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Pytania

Pytania

Inne nazwy hubiaka pospolitego to czyr hubkowy, huba bukowa, huba pospolita, huba prawdziwa, huba żagwiowa, żagiew pospolita.

Miąższ poddany specjalnej obróbce, w tym suszenie i nasączanie służył kiedyś do rozniecania ognia. To słynna hubka, która w kontakcie z iskrą potrafiłą szybko się zająć i tlić przez jakiś czas.

Huba ta miała niegdyś znaczenie w medycynie ludowej. Była używana do tamowania krwawień.

Cechy

Środowsko

lasy liściaste

lasy liściaste
Jadalność

gatunek niejadalny
gatunek niejadalny
Inne cechy

saprofit
grzyb pasożytniczy

Ostrzeżenie

Zbieranie grzybów wymaga ich dobrej znajomości i dużego doświadczenia w ich zbieraniu. Każdego roku w wyniku złej identyfikacji gatunków grzybów umiera sporo ludzi w Polsce. Nie zbieraj i nie jedz grzybów, których nie znasz lub co do których masz jakiekolwiek wątpliwości. Pamiętaj, że często gatunki jadalne i trujące są do siebie bardzo podobne, szczególnie w przypadku młodych owocników. Często identyfikacja tylko na podstawie zdjęcia może być nieco myląca. Przy identyfikacji gatunku trzeba uwzlędniać wiele czynników, a więc atlas grzybów może jedynie wspierać grzybiarza w identyfikacji gatunku, nie może jednak zastąpić doświadczenia i zdrowego rozsądku. Właściciel strony nie bierze odpowiedzialności za zbieranie i spożywanie grzybów przez użytkowników serwisu.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania owocników huby o nazwie hubiak pospolity.

Pokrewne gatunki grzybów


Ciekawostki
MikoryzaMikoryza
Ciekawostki
Grzyby trująceGrzyby trujące
Ciekawostki
Grzyby jadalneGrzyby jadalne


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Hanna Kwaśna, Piotr Łakomy – Poradnik leśnika - Atlas hub, 978-83-7763-336-6, Multico 2015

© medianauka.pl, 2021-03-05, GAT-639057




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.