Igliczniokształtne

Igliczniokształtne (Syngnathiformes) to rząd ryb kostnoszkieletowych, do którego zaliczamy 7 rodzin z 262 gatunkami. Do tego rzędu zaliczamy iglicznie i koniki morskie.

Rodziny

Alfabetyczny wykaz opublikowanych rodzin.

Nazwa rodzinyNazwa
łacińska
Liczba gatunków Czy występuje
w Polsce?
ŚwiatPolska
SolenostomidaeSolenostomidae40Nie
brzytewnikowateCentriscidae110Nie
fletnicowate, rurecznicowateAulostomidae30Nie
igliczniowateSyngnathidae2000Nie
piszczałkowateFistulariidae40Nie


Inne rodziny

Występowanie i środowisko

Zdecydowana większość gatunków to ryby morskie. Są to ryby występujące we wszystkich ciepłych i umiarkowanie ciepłych wodach morskich świata. Preferują płycizny z bogatym w roślinność wodną dnem lub rafy koralowe. Są też gatunki żyjące w otwartych wodach oceanu.

Tryb życia i zachowanie

Pławikoniki pływają w pozycji pionowej, co jest wyjątkowe w świecie ryb.


Morfologia i anatomia

Charakterystyczny dla ryb z tego rzędu jest pysk, wyciągnięty w rurkę, na końcu której znajduje się otwór gębowy. Skrzela mają postać pędzelków, pęczków. Pierwsze 2-6 kręgi są połączone ze sobą nieruchomo. Pęcherz pławny jest zamknięty. Płetwy grzbietowe igliczni nie mają kolców. U pławikoników brak jest płetwy ogonowej. Koniki morskie mają chwytny ogon. Fletnice i piszczałki mają bardzo wydłużone ciała i pyszczki. Osiągają rozmiary nawet 2 metrów długości. Pławikoniki osiągają rozmiary 10-15 cm. Pegazy są pokryte grubymi płytkami kostnymi i są silnie spłaszczone grzbietowo-brzusznie.

Rozmnażanie

Rozród jest niezwykły. Gody zaczynają się od swoistego tańca. Podczas tego rytuału samica przekazuje samcowi jajeczka. Samiec zapładnia je i inkubuje w zamkniętej torbie w brzuchu (koniki morskie). Gdy młode się wyklują, samiec "wypompowuje" je przez niewielki otwór w brzuchu. Inne gatunki noszą młode na płetwach brzusznych.

Pożywienie

Pożywienie stanowią zwykle bezkręgowce. Większe gatunki polują także na ryby. Igliczniokształtne wsysają pokarm wraz z wodą. Dzięki wydłużonym i rurkowatym pyszczku zasysanie jest precyzyjne.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danego rzędu. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rzędu)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Konika morskiego pierwszy opisał Arystoteles.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia





© medianauka.pl, 2016-07-03, RZAD-127




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.