Czy w igloo jest ciepło?
Lód, śnieg kojarzą się z zimnem. Skąd zatem brało się ciepło w niewielkich domkach budowanych niegdyś przez Eskimosów, zwanych igloo?
Igloo albo iglu to budowane przez Eskimosów z Grenlandii i Kanady małe budowle, które zimą służyły im za schronienie. Budulcem dla igloo są wycinane z lodu i zbitego śniegu bloki. Były one układane po spirali, zwężającej się wraz z wysokością, tworząc kopułę z otworem w środku sklepienia. Otwór ten pełnił rolę komina wentylacyjnego. Igloo z zasady jest małe. Wysokość takiego domku to 2 metry, a średnica u podstawy 3-4 metry.
Wejście do igloo stanowi śnieżny tunel, położony nisko przy powierzchni ziemi. Pełni on funkcję wiatrołapu. Wewnątrz iglu usypuje się w tylnej części na wprost od wejścia spore podwyższenie - ławę, na której można spać.
Podłogę najlepiej przykrywa się materiałem izolującym, na przykład skórami, futrami. Przerwy między blokami uszczelnia się śniegiem z obu stron.
© Volodymyr Shevchuk - stock.adobe.com
Dlaczego w igloo jest ciepło? Otóż wcale nie jest ciepło. Po zbudowaniu iglu temperatura powietrza wewnątrz i na zewnątrz jest taka sama. Więc na czym polega ochrona przed zimnem?
Wejście do igloo podczas zimowej zawieruchy ochroni ciało przed przenikliwym wiatrem i szybkim wychłodzeniem. To spora ochrona. Podczas wystawienia ciała człowieka na mroźny wiatr, ubytek ciepła jest znacznie większy, niż w przypadku bezwietrznej pogody na mrozie. Każdy z nas odruchowo dmucha na gorącą potrawę, aby ją szybciej ostudzić.
Ciało człowieka ma temperaturę 36,6 stopni Celsjusza - jest więc dość wydajnym grzejnikiem. Przebywanie człowieka w igloo spowoduje stopniowe ogrzanie powietrza w tej małej przestrzeni. Ściany tej budowli zawierają sporo powietrza uwięzionego w lodzie i śniegu. Są dobrym izolatorem ciepła. Dzięki temu, że energia cieplna jest bardzo powoli tracona, z czasem wewnątrz iglu robi się w miarę ciepło.
Można też w środku zwyczajnie rozpalić niewielki ogień, który dodatkowo podgrzeje temperaturę w śnieżnej budowli. Wystarczy nawet kilka świec.
Ława, o której wcześniej była mowa znajduje się na podwyższeniu. Po co? Cieplejsze powietrze unosi się w górę, więc pod sklepieniem jest zwyczajnie cieplej. To dlatego igloo nie jest wysokie.
W takim schronieniu można uzyskać z czasem temperaturę nawet kilkunastu stopni Celsjusza. Pod wpływem temperatury ściany zaczynają topnieć i na powrót zamarzają, tworząc ochronną warstwę lodu.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku
Zobacz też
Termodynamika
Termodynamika jest nauką o cieple. Zajmuje się z makroskopowego punktu widzenia badaniem zjawisk cieplnych i innych procesów, które są związane z przemianą energii.
Temperatura
Temperatura jest to jedna z podstawowych wielkości fizycznych, która jest określana dla stanów równowagi termodynamicznej. Ciała znajdują się w równowadze termodynamicznej jeżeli mają takie same temperatury.
© medianauka.pl, 2022-03-13, A-4396