Ile jest galaktyk we Wszechświecie?

Skąd wiadomo, ile jest galaktyk we Wszechświecie? Czy ktoś to policzył? Jeżeli tak, to w jaki sposób i ile ich jest?

Galaktyki we Wszechświecie
© allexxandarx - stock.adobe.com

Oczywiście nikt nie policzył galaktyk w całym Wszechświecie tak, jak można policzyć owce na pastwisku. Tego zrobić się nie da. Dokonuje się pewnych szacunków.

W jednym takich szacunków z lat 2003-2004 skierowano teleskop Hubble'a na konkretny fragment nieba. Wiadomo, że obszar obserwowany przez teleskop stanowił 10 000 000 części nieba, a najstarsze obiekty na zdjęciu mają 13 mld lat (niewiele mniej niż wynosi wiek Wszechświata). Wystarczyło więc policzyć liczbę galaktyk na zdjęciu i pomnożyć tak uzyskany wynik przez dziesięć milionów.

Aby uzyskać zdjęcie o wystarczającej głębi teleskop Hubble'a musiał obserwować wybrany skrawek nieba przez kilkanaście miesięcy.

Ile galaktyk znalazło się w polu widzenia teleskopu Hubble'a? Trudno uwierzyć, ale doliczono się aż 10 000 galaktyk. Stąd, zakładając, że w innych rejonach kosmosu gęstość galaktyk jest podobna, uzyskujemy wynik 100 000 000 000 galaktyk w widzialnej części Wszechświata. Liczbę galaktyk we Wszechświecie oszacowano wówczas na co najmniej 100 miliardów!

Nowe badania (2016 rok) przyniosły powiększenie tej liczby aż o cały rząd.

Według najnowszych doniesień liczba galaktyk w widzialnej części wszechświata wynosi około 2±0,7 ·1012.

We wszechświecie jest co najmniej 2 biliony galaktyk.

Typowa galaktyka zawiera od 10 000 000 (dziesięciu milionów) do 1 000 000 000 000 (biliona). Ile jest zatem gwiazd w Kosmosie? Liczbę tę powinniśmy wyrażać już chyba w kwadrylionach. Dla człowieka liczba taka jest zwyczajnie niewyobrażalna!




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Kakaowiec i pokarm bogów
Czekolada jest jednym z najbardziej cennych wyrobów cukierniczych. Gdyby nie nasiona kakaowca, nie moglibyśmy zaznawać przyjemności smakowania czekolady.
Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Wielkie liczby


Wykaz nazewnictwa wielkich liczb.

Astronomia


Astronomia – to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem ciał niebieskich takich jak gwiazdy, planety, mgławice, galaktyki, komety, asteroidy itp. oraz zjawisk, które zachodzą w kosmosie.

Galaktyka


Galaktyka jest to układ złożony z gwiazd, materii międzygwiezdnej, ciemnej materii i energii.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Christopher J. Conselice, Aaron Wilkinson, Kenneth Duncan, Alice Mortlock - THE EVOLUTION OF GALAXY NUMBER DENSITY AT Z < 8 AND ITS IMPLICATIONS, University of Nottingham, School of Physics & Astronomy, Nottingham, NG7 2RD UK 2016 https://www.spacetelescope.org/static/archives/releases/science_papers/heic1620/heic1620a.pdf

© medianauka.pl, 2019-12-01, A-3717



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.