Ile oczu ma pająk?

Czy wszystkie pająki mają tyle samo oczu i ile ich mają? Czy wszystkie ich oczy są takie same? Jak widzi pająk?

Oczy pajaka
© laengel - Fotolia.com

Większość gatunków pająków ma 4 pary oczu, czyli ma ich osiem. U innych gatunków oczu może być mniej (3 lub 2 pary).

Oczy są proste i paciorkowate. Zazwyczaj jedna para jest duża, a pozostałe mniejsze, rozmieszczone w różnych miejscach na głowie.

Jak widzą pająki?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że pająki widzą inaczej niż ludzie. Mimo kilku par oczu pająki widzą zwykle słabo w naszym rozumieniu tego słowa. Należy zaznaczyć, że pająki wykształciły pewne specjalizacje.

Przy czterech parach oczu pole widzenia wynosi 360º. U niektórych pająków oczy są czułe na ruch (rodzina skaczeli - Salticidae). Bywa, że jedne oczy widzą bardzo wyraźnie zdobycz z zaledwie kilku centymetrów, a inne rejestrują ruch z odległość kilkudziesięciu centymetrów.

Cześć gatunków widzi obraz barwny.

Oczy pajaka
© medianauka.pl

Generalnie aktywni łowcy mają lepszy wzrok niż tkający sieci. Ci ostatni często chwytają zdobycz nocą, gdy wzrok zwykle i tak jest mało użyteczny.

Dla przykładu skakuny widzą bardzo dobrze, stereoskopowo i potrafią zmieniać ogniskową, co łącznie pozwala im na ocenę odległości do zdobyczy. Prawdopodobnie skakunowate widzą też kolory.





Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Kakaowiec i pokarm bogów
Czekolada jest jednym z najbardziej cennych wyrobów cukierniczych. Gdyby nie nasiona kakaowca, nie moglibyśmy zaznawać przyjemności smakowania czekolady.
Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Zwierzęta


Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.


© medianauka.pl, 2019-07-17, A-3649



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.