Ile trwa zmierzch?

Czy zmierzch trwa wszędzie na Ziemi tyle samo czasu? Czym w ogóle jest zmierzch i w jaki sposób przebiega?


© Yuval Helfman - stock.adobe.com

Gdy tylko Słońce zajdzie za horyzont, Ziemia jest oświetlona wyłącznie przez światło rozproszone w jej atmosferze. W chwili, w której światło rozproszone już nie oświetla Ziemi, rozpoczyna się noc astronomiczna, a ściślej mówiąc: noc rozpoczyna się po trzeciej fazie zmierzchu.

Fazy zmierzchu

W zmierzchu wyróżniamy trzy fazy.

  1. Zmierzch cywilny — faza zmierzchu, w której środek tarczy Słońca znajduje się nie więcej niż 6° poniżej horyzontu.
  2. Zmierzch żeglarski — faza zmierzchu, w której środek tarczy Słońca znajduje się więcej niż 6° i mniej niż 12° poniżej horyzontu.
  3. Zmierzch astronomiczny — faza zmierzchu, w której środek tarczy Słońca znajduje się więcej niż 12° i mniej niż 18° poniżej horyzontu.

Wszystkie te fazy zilustrowano na poniższym rysunku.

Fazy zmierzchu, zmierzch cywilny, zmierzch żeglarski, zmierzch astronomiczny

 

Świt ma również trzy fazy, nazwane i zdefiniowane w analogiczny sposób. Zatem mamy świt cywilny, żeglarski i astronomiczny.

Czy zmierzch trwa tyle samo na całej Ziemi?

Zmierzch i sam zachód Słońca trwa krócej w strefie równikowej niż w okolicach biegunów. Widoczna droga wędrówki Słońca po niebie w tropikach może być pionowa lub prawie pionowa. W wysokich szerokościach geograficznych droga Słońca przez horyzont przebiega pod pewnym kątem, a przez to jest ona dłuższa. Dzięki temu dłużej możemy w Polsce podziwiać zachody słońca nad Bałtykiem niż w na Karaibach.



Ciekawostki
Zobacz więcej

Zobacz też




© medianauka.pl, 2023-03-12, A-4783



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.