Ile trwa zmierzch?

Czy zmierzch trwa wszędzie na Ziemi tyle samo czasu? Czym w ogóle jest zmierzch i w jaki sposób przebiega?


© Yuval Helfman - stock.adobe.com

Gdy tylko Słońce zajdzie za horyzont, Ziemia jest oświetlona wyłącznie przez światło rozproszone w jej atmosferze. W chwili, w której światło rozproszone już nie oświetla Ziemi, rozpoczyna się noc astronomiczna, a ściślej mówiąc: noc rozpoczyna się po trzeciej fazie zmierzchu.

Fazy zmierzchu

W zmierzchu wyróżniamy trzy fazy.

  1. Zmierzch cywilny — faza zmierzchu, w której środek tarczy Słońca znajduje się nie więcej niż 6° poniżej horyzontu.
  2. Zmierzch żeglarski — faza zmierzchu, w której środek tarczy Słońca znajduje się więcej niż 6° i mniej niż 12° poniżej horyzontu.
  3. Zmierzch astronomiczny — faza zmierzchu, w której środek tarczy Słońca znajduje się więcej niż 12° i mniej niż 18° poniżej horyzontu.

Wszystkie te fazy zilustrowano na poniższym rysunku.

Fazy zmierzchu, zmierzch cywilny, zmierzch żeglarski, zmierzch astronomiczny

 

Świt ma również trzy fazy, nazwane i zdefiniowane w analogiczny sposób. Zatem mamy świt cywilny, żeglarski i astronomiczny.

Czy zmierzch trwa tyle samo na całej Ziemi?

Zmierzch i sam zachód Słońca trwa krócej w strefie równikowej niż w okolicach biegunów. Widoczna droga wędrówki Słońca po niebie w tropikach może być pionowa lub prawie pionowa. W wysokich szerokościach geograficznych droga Słońca przez horyzont przebiega pod pewnym kątem, a przez to jest ona dłuższa. Dzięki temu dłużej możemy w Polsce podziwiać zachody słońca nad Bałtykiem niż w na Karaibach.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Kakaowiec i pokarm bogów
Czekolada jest jednym z najbardziej cennych wyrobów cukierniczych. Gdyby nie nasiona kakaowca, nie moglibyśmy zaznawać przyjemności smakowania czekolady.
Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Astronomia


Astronomia – to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem ciał niebieskich takich jak gwiazdy, planety, mgławice, galaktyki, komety, asteroidy itp. oraz zjawisk, które zachodzą w kosmosie.

Słońce


Słońce to gwiazda w centrum Układu Słonecznego. Słońce jest typową gwiazdą ciągu głównego. Nasza gwiazda skupia aż 99,865 % masy całego Układu Słonecznego. Planety, planetoidy, większość komet i mniejszych obiektów krąży wokół Słońca.


© medianauka.pl, 2023-03-12, A-4783



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.