Jak dzięcioły wytrzymują uderzenia dziobem w drzewo?

Dlaczego dzięcioł nie dostaje wstrząsu mózgu podczas uderzeń w konar drzewa? Jak to się dzieje?

Dlaczego dzięcioł wytrzymuje uderzenia w drzewo?

Odpowiem najpierw na pytanie dlaczego dzięcioł w ogóle stuka w drzewo. Jest ku temu kilka powodów:

  1. Poszukiwanie pokarmu (larw owadów).
  2. Budowa dziupli lęgowej.
  3. Dla zwabienia partnera (odgłosy godowe).

Wszystkie powody są równie ważne.

Przyspieszenie (spowolnienie), jakiego doznaje głowa dzięcioła podczas uderzenia wynosi nawet 1000 g, czyli tysiąc razy więcej niż wynosi przyspieszenie ziemskie. Dla człowieka oznaczałoby to natychmiastową śmierć lub w najlepszym przypadku silny wstrząs mózgu.

Powody, dla których dzięcioł nie doznaje wstrząsu mózgu są co najmniej dwa:

Powód pierwszy

Podczas uderzeń dziobem o drzewo nie dochodzi do ruchu skrętnego, więc mózg i jego pień nie doznaje nagłego obrotu, co jest prawdopodobnie jedną z ważniejszych przyczyn wystąpienia wstrząsu mózgu. Ruch prostoliniowy podczas uderzeń nieco chroni więc dzięcioła przed utratą przytomności.

Powód drugi

Budowa mózgu i czaszki dzięcioła nie pozwala na znaczący ruch szczątkowy tkanki mózgu i na jej obrót, głównie dzięki dobremu powiązaniu tych części ciała. Kość gnykowa u dzięciołów stanowi obręcz - swoisty pas bezpieczeństwa, wzmacniający czaszkę. Nie może więc dojść do jakiegokolwiek rozerwania tkanki między mózgiem ptaka a czaszką. Ma tu także znaczenie prawdopodobnie budowa kości oraz obecność czubka, który usprawnia chłodzenie głowy podczas wykonywania uderzeń.




Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Czy istnieją jadowite ssaki?
Każdy wie o jadowitych wężach, skorpionach, pająkach, żabach, rybach, owadach. A co z ssakami? Czy ssaki bywają jadowite i czy ich jad jest niebezpieczny dla człowieka?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Dzięciołowate


Rodzina
Dzięciołowate (Picidae)

Zwierzęta


Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.

Ptaki


Ptaki (Aves) to gromada kręgowców, która posiadła zdolność aktywnego lotu. Reprezentuje je 9700 gatunków, w Polsce 421 gatunków, z czego 236 lęgowych.


© medianauka.pl, 2019-07-11, A-3641



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.