Jak szybko się obraca Droga Mleczna?

Nasza Galaktyka, czyli Droga Mleczna obraca się wokół własnej osi. Jak długo trwa taki pełny obrót?

obrót galaktyki
© Henrique Silva - stock.adobe.com

Galaktyka nie jest ciałem sztywnym. Różne jego obszary poruszają się z różną prędkością. Obszary odległe od centrum Drogi Mlecznej poruszają się znacznie wolniej od gwiazd, które znajdują się bliżej centrum.

Nasz Układ Słoneczny jest odległy o 25-38 tysięcy lat świetlnych od środka Galaktyki. Słońce wraz z planetami pokonują w ciągu jednej sekundy 250 km na orbicie galaktycznej. Pełny obieg trwa około 230-250 milionów lat. To niewyobrażalnie duży okres czasu. To oznacza, że od czasów dinozaurów nie minął jeszcze pełny obrót.

W ciągu doby wraz z Układem Słonecznym pokonujemy drogę w ruchu obrotowym Galaktyki w przybliżeniu równą 21 600 000 km.

W ciągu naszego życia doświadczymy obrotu o około 0,0001 stopnia, czyli zaledwie 0,00004% kąta pełnego, zakładając, że pożyjemy całe 100 lat.

W odniesieniu do prędkości światła, jest to dość sporo, bo około 0,08%, czyli prawie promil. Nasuwa się pytanie, czy zatem jest górna granica prędkości obrotu Galaktyki z uwagi na maksymalną prędkość, z jaką może się w ogóle poruszać cokolwiek? Nie może być inaczej. Prędkość światła to maksimum. Galaktyka nie może zatem obracać się dowolną prędkością. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Pełny obrót galaktyki to jeden tak zwany rok galaktyczny.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Czy istnieją jadowite ssaki?
Każdy wie o jadowitych wężach, skorpionach, pająkach, żabach, rybach, owadach. A co z ssakami? Czy ssaki bywają jadowite i czy ich jad jest niebezpieczny dla człowieka?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Astronomia


Astronomia – to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem ciał niebieskich takich jak gwiazdy, planety, mgławice, galaktyki, komety, asteroidy itp. oraz zjawisk, które zachodzą w kosmosie.

Galaktyka


Galaktyka jest to układ złożony z gwiazd, materii międzygwiezdnej, ciemnej materii i energii.


© medianauka.pl, 2020-05-24, A-3820



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.