Jak zbierać grzyby?
Czy przy grzybobraniu należy się kierować jakimiś zasadami? Czy wykręcać grzyby, czy też ścinać je nożykiem? Używać kosza czy reklamówki? Oto garść porad dla grzybiarzy.
Wato przy zbieraniu grzybów kierować się pewnymi zasadami. Oto najważniejsze z nich.
♦ Nigdy nie zbieramy grzybów, co do których nie mamy pewności, że są jadalne.
Nie ryzykuj! Jeżeli nie masz pewności, czy znaleziony okaz grzyba jest jadalny, najlepiej zostaw go w spokoju. Nie zbieraj też bardzo młodych owocników grzybów, gdyż bardzo łatwo je pomylić z trującymi gatunkami. Zjedzenie już bardzo niewielkich ilości owocnika na przykład muchomora sromotnikowego może poczynić nieodwracalne szkody w organizmie, a nawet prowadzić do śmierci. Nie wykonuj próby smaku jeżeli podejrzewasz, że dany grzyb może być silnie trujący lub śmiertelnie trujący. Śmiertelnie trujący muchomor może być nadgryziony przez ślimaki (im nie szkodzi), więc nie sugeruj się tym przy zbieraniu grzybów. Pamiętaj też, że nie ma uniwersalnej recepty na sprawdzenie, czy dany grzyb jest trujący.
♦ Naucz się rozpoznawać grzyby zanim zaczniesz je zbierać. Nie zbieraj grzybów bez niezbędnego przygotowania i doświadczenia (nabytego przy zbieraniu grzybów pod okiem doświadczonych grzybiarzy, na skutek przebytych kursów lub nabytych uprawnień, przestudiowania atlasów, stałego weryfikowania pod względem szkodliwości informacji w najbardziej aktualnej literaturze mykologicznej).
♦ Grzyby najlepiej zbierać do wiklinowych, przewiewnych koszy. Używanie papierowych toreb nie jest wskazane, a reklamówek i innych foliowych toreb jest wręcz szkodliwe. W reklamówce grzyby wilgotnieją, gniotą się i zaparzają, a w efekcie tkanka grzybów bardzo szybko ulega rozkładowi. Spożywanie takich grzybów grozi silnym zatruciem.
♦ Wykręcać, czy ścinać? Wszystko jedno. Grzyby delikatnie wykręcamy ze ściółki lub ścinamy nożykiem - wybór sposobu zbioru nie ma znaczenia, ale miejsce zbioru przykrywaj ściółką, aby zapobiec wysychaniu grzybni i osłonić od światła (grzybnia jest wrażliwa na światło). Zebrane owocniki od razu oczyszczaj scyzorykiem ze ślimaków, liści oraz igliwia i patyków.
♦ Nie wolno zbierać grzybów:
- w parkach narodowych,
- w rezerwatach przyrody,
- gatunków chronionych.
♦ Jeżeli nie jesteś doświadczonym grzybiarzem unikaj:
- bezwzględnie grzybów z białymi blaszkami na spodzie kapelusza,
- bezwzględnie grzybów z trzonem i pierścieniem i bulwą w pochwie,
- w ogóle grzybów blaszkowych (najlepiej zacznij od zbierania grzybów rurkowych, tzn. z siateczką na spodzie kapelusza, a spośród nich unikaj tych z czerwonymi porami),
- następujących rodzajów grzybów:
- lejkówki
- czubajeczki
- wieruszki
- strzępiaki
- zasłonaki
- gałęziakowate
- gąski brązowe i szare
- purchawki i kurzawki,
- mleczaje i gołąbki o nieprzyjemnym i ostrym smaku (próbkę należy zawsze wypluć, a jeśli masz wątpliwości czy dany grzyb jest gołąbkiem lub mleczajem - nie rób próby smakowej).
♦ Sprawdzaj, czy grzyb nie jest robaczywy, spleśniały lub zbyt stary. W tym celu najlepiej przeciąć kapelusz i sprawdzić, czy miąższ jest opanowany przez larwy owadów lub czy nie jest zbyt gąbczasty. Stare i spleśniałe grzyby zostawiamy w spokoju.
♦ Pozostałe rady:
- Nie niszcz przyrody.
- Nie zbieraj grzybów przy drogach, miejscach w których stosuje się chemiczne środki ochrony roślin, inne chemikalia, gdyż grzyby asymilują szczególnie dużo szkodliwych substancji (metale ciężkie, radioaktywny cez).
- Zachowuj się należycie w lesie. Nie krzycz i nie bądź nienaturalnie cicho. Zbyt głośne zachowanie lub zaskoczenie cichym skradaniem może zdenerwować dzikie zwierzęta.
- Na grzybobranie ubierz się właściwe, to znaczy załóż wodoodporne buty z wysoką cholewą, z grubą podeszwą, czapkę, porządne okrycie wierzchnie.
- Zaopatrz się w kij, abyś nie odgarniał trawy ręką. W trawie może czaić się żmija.
- Zabezpiecz się przed kleszczami i komarami.
- Zadbaj o to aby się nie zgubić. Warto mieć przy sobie naładowany telefon z GPS.
- Warto na grzyby wybrać się z towarzyszem, wówczas zawsze jest bezpieczniej.
- Po dotarciu do domu grzyby warto rozłożyć w chłodnym miejscu i spożyć lub zakonserwować jeszcze tego samego dnia.
Zbieranie grzybów to pasja, hobby, rozrywka, sposób na spędzanie wolnego czasu, pozyskiwanie produktów spożyczych i przyprawowych. Warto zbieranie grzybów uczynić bezpiecznym, korzystając z powyższych porad.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku
Zobacz też
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Ewald Gerhardt - Grzyby - Wielki ilustrowany przewodnik., ISBN 83-7404-513-2, Bauer-Weltbild Media Sp. z o.o. Klub dla Ciebie 2006
- Ewald Gerhardt - Przewodnik. Grzyby, ISBN 83-7073-084-1, MULTICO 1995
- Markus Fluck - Atlas grzybów - oznaczanie zbiór użytkowanie, 978-83-7175-858-4, Delta 2015
- Hans E.Laux - Atlas grzybów jadalnych i trujących, ISBN 978-83-7773-304-2, RM 2014
- Justyna Kołek, Ewa Furtak - Grzybownik, ISBN 978-83-8103-503-3, Pascal 2019
© medianauka.pl, 2021-01-01, A-3998