Jak powstają perły?
W jaki sposób powstaje perła? Czy jest to wytwór sztuczny, czy naturalny? Czy w Polsce można znaleźć perłę?
© valeriy555 - stock.adobe.com
Perły powstają w organizmach małży i niektórych ślimaków. W zasadzie wszystkie małże są zdolne wyprodukować perły. Są one więc naturalnego pochodzenia.
Kiedy powstaje perła? Jeżeli ciało obce (piasek, pasożyt, a nawet mała rybka) dostanie się między płaszcz a muszlę małża, płaszcz otacza to ciało masą perłową - substancją wapienną.
Wartość szlachetną mają perły perłopławów.
Niegdyś znalezienie perły graniczyło z cudem. Można ją było znaleźć w jednej na około 20 tysięcy przypadków! Przed I wojną światową w Japonii Mikimoto opracował technikę hodowli perłopławów. Wyhodowanie perły trwa 2-7 lat. Dziś większość pereł pochodzi z hodowli.
Hoduje się perły z małży słodkowodnych i morskich, wśród których wyróżnia się trzy: Akoya (perły kuliste, połyskliwe), Tahiti (perły mają ciemny kolor) i South Sea (duże perły często złotawe).
Perłopława można znaleźć w Zatoce Perskiej, u wybrzeży Cejlonu, w okolicy wysp pacyficznych, w Morzu Czerwonym, w Zatoce Meksykańskiej, w Zatoce Panamskiej, a także w Kalifornii.
Perła może spoczywać swobodnie w płaszczu małża. To tak zwana perła płaszczowa. Może być też zrośnięta z muszlą. To tak zwana perła skorupowa.
Czy w polskich małżach są perły?
Czy w Polsce można znaleźć perły w małżach? Niegdyś tak. Najcenniejsze perły rodzime wytwarzała perłoródka rzeczna, dziś niemalże całkowicie wytrzebiona.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku
Zobacz też
Bezkręgowce
Bezkręgowce to gromada zwierząt, która wyróżnia się brakiem szkieletu wewnętrznego. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich zwierząt. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion
Mięczaki
Mięczaki (Mollusca) to typ zwierząt bezkręgowych, który liczy dziś około 125 000 gatunków. Wyróżniamy dwa podtypy: obunerwce i muszlowce. Mięczaki to typ bezkręgowców wolno żyjących bardzo zróżnicowany. Prawie żadna z cech nie jest wspólna dla wszystkich podrzędnych jednostek systematycznych.
Ciekawostki o bezkręgowcach
Ciekawostki o bezkręgowcach, zbiór ciekawych faktów z życia tych zwierząt. Opisujemy największe, najmniejsze, najdziwniejsze bezkręgowce świata, przyglądamy się ich zachowaniom i środowisku życia tych zwierząt.
© medianauka.pl, 2020-12-27, A-3958