Jak powstają perły?

W jaki sposób powstaje perła? Czy jest to wytwór sztuczny, czy naturalny? Czy w Polsce można znaleźć perłę?

Jak powstaja perły
© valeriy555 - stock.adobe.com

Perły powstają w organizmach małży i niektórych ślimaków. W zasadzie wszystkie małże są zdolne wyprodukować perły. Są one więc naturalnego pochodzenia.

Kiedy powstaje perła? Jeżeli ciało obce (piasek, pasożyt, a nawet mała rybka) dostanie się między płaszcz a muszlę małża, płaszcz otacza to ciało masą perłową - substancją wapienną.

Wartość szlachetną mają perły perłopławów.

Niegdyś znalezienie perły graniczyło z cudem. Można ją było znaleźć w jednej na około 20 tysięcy przypadków! Przed I wojną światową w Japonii Mikimoto opracował technikę hodowli perłopławów. Wyhodowanie perły trwa 2-7 lat. Dziś większość pereł pochodzi z hodowli.

Hoduje się perły z małży słodkowodnych i morskich, wśród których wyróżnia się trzy: Akoya (perły kuliste, połyskliwe), Tahiti (perły mają ciemny kolor) i South Sea (duże perły często złotawe).

Perłopława można znaleźć w Zatoce Perskiej, u wybrzeży Cejlonu, w okolicy wysp pacyficznych, w Morzu Czerwonym, w Zatoce Meksykańskiej, w Zatoce Panamskiej, a także w Kalifornii.

Perła może spoczywać swobodnie w płaszczu małża. To tak zwana perła płaszczowa. Może być też zrośnięta z muszlą. To tak zwana perła skorupowa.

Czy w polskich małżach są perły?

Czy w Polsce można znaleźć perły w małżach? Niegdyś tak. Najcenniejsze perły rodzime wytwarzała perłoródka rzeczna, dziś niemalże całkowicie wytrzebiona.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Bezkręgowce


Bezkręgowce to gromada zwierząt, która wyróżnia się brakiem szkieletu wewnętrznego. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich zwierząt. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion

Mięczaki


Mięczaki (Mollusca) to typ zwierząt bezkręgowych, który liczy dziś około 125 000 gatunków. Wyróżniamy dwa podtypy: obunerwce i muszlowce. Mięczaki to typ bezkręgowców wolno żyjących bardzo zróżnicowany. Prawie żadna z cech nie jest wspólna dla wszystkich podrzędnych jednostek systematycznych.

Ciekawostki o bezkręgowcach


Ciekawostki o bezkręgowcach, zbiór ciekawych faktów z życia tych zwierząt. Opisujemy największe, najmniejsze, najdziwniejsze bezkręgowce świata, przyglądamy się ich zachowaniom i środowisku życia tych zwierząt.


© medianauka.pl, 2020-12-27, A-3958



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.