Jakie zwierzęta są najbardziej wytrzymałe?

W jak ekstremalnych warunkach może żyć organizm zwierzęcia? Czy jakiekolwiek zwierzę może przeżyć w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach? Odpowiedź może zaskoczyć.

Typ naszej redakcji pada na niesporczaki.

Ich wygląd jest iście nie z tego świata. Brak wyraźnej głowy z dziwnym otworem gębowym z przodu, 4 pary odnóży z jakby pazurkami, misiowaty kształt nadaje im cech obcości. Można je spotkać na całym świecie, głównie w środowisku wodnym. Tak, na Antarktydzie także! Na wilgotnym mchu można ich znaleźć setki tysięcy na niewielkiej powierzchni. Są bardzo małe, zwykle nie przekraczają 0,5-1 mm długości.

Wytrzymałość niesporczaków na warunki zewnętrzne jest imponująca. Gdy zwierzę znajdzie się w niesprzyjających warunkach zewnętrznych, tworzy cystę, otorbiając się, wchodzi w stan uśpienia. Jego zegar biologiczny zatrzymuje się. W tym stanie może przeczekać wiele lat.

Ekstremalnie wysokie temperatury

Niesporczak wytrzymuje temperaturę 100°C. To przecież temperatura wrzącej wody. Aż trudno uwierzyć, że jakiekolwiek zwierzę może przeżyć ugotowanie w we wrzątku.

Ekstremalnie niskie temperatury

Tu dzieje się coś wręcz absolutnie niewyobrażalnego. Niesporczak może przetrwać w temperaturze -272°C. Do zera bezwzględnego już niewiele brakuje. To temperatura ciekłego helu! Ciekawe, jakie mechanizmy ewolucyjne przystosowały te zwierzęta do wypracowania metod przeżycia w tak ekstremalnych warunkach?

Kosmiczna podróż

Niesporczaki są w stanie przeżyć w kosmosie krótki czas liczony w dniach bez jakiejkolwiek ochrony. Są więc odporne na warunki próżni i promieniowania UV, choć pełne spektrum promieniowania zabija "wodne misie". Wystarczy jednak ukryć niesporczaka w bryłce meteoroidu, aby móc go wysłać w kosmos, by kolonizować inne światy!

Ekstremalne środowisko chemiczne

Niesporczaka można umieścić w atmosferze gazowej, różniącej się od składu powietrza diametralnie, również bez szkody dla życia tych żyjątek. Niesporczaki przeżyją w czystym wodorze, azocie, dwutlenku węgla, a nawet siarkowodorze. Można je wrzucić do alkoholu, a nawet kwasu.

Determinacja życia w opisanym przypadku imponuje i ukazuje, jakimi my kruchymi istotami jesteśmy.

Czy są jeszcze inne organizmy, które wytrzymują takie warunki środowiskowe? Tak. Z pewnością można znaleźć podobne przykłady wśród innych bezkręgowców. Jednak wszystkie zwierzęta wyżej zorganizowane tracą możliwość przeżycia w trudnych warunkach. Stają się bardziej kruche.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Kakaowiec i pokarm bogów
Czekolada jest jednym z najbardziej cennych wyrobów cukierniczych. Gdyby nie nasiona kakaowca, nie moglibyśmy zaznawać przyjemności smakowania czekolady.
Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Bezkręgowce


Bezkręgowce to gromada zwierząt, która wyróżnia się brakiem szkieletu wewnętrznego. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich zwierząt. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion

Ciekawostki o bezkręgowcach


Ciekawostki o bezkręgowcach, zbiór ciekawych faktów z życia tych zwierząt. Opisujemy największe, najmniejsze, najdziwniejsze bezkręgowce świata, przyglądamy się ich zachowaniom i środowisku życia tych zwierząt.

Niesporczaki


Niesporczaki (Tardigrada) to typ drobnych bezkręgowców, czasami uważany za podtyp stawonogów. To jedne z najbardziej wytrzymałych zwierząt na świecie!

Zwierzęta


Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.


© medianauka.pl, 2020-11-08, A-3937



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.