Jer

Jer (Fringilla montifringilla)

Samiec jera w szacie spoczynkowej © Matteo – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Jer (Fringilla montifringilla) to ptak z rodziny ziarnojadów, który jest nieco podobny do zięby zwyczajnej. Pierś i boki oraz fragmenty skrzydeł są pomarańczowe. Spód i kuper są białe. Grzbiet i głowa są ciemne w okresie godów, poza tym ciemno-płowe. Samiec w szacie godowej ma ciemny dziób. W szacie spoczynkowej dziób jest żółtawy z ciemnym końcem. Samica jest brązowa i szara.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten gniazduje w Azji. Zimę spędza w Europie oraz na południu Azji. W Polsce ptaki te można obserwować dość licznie podczas wędrówek. Zatrzymują się u nas na polach uprawnych, w lasach bukowych.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny, a migracja odbywa się w nocy. Bywa że przyłącza się w okresie rozrodu do kolonii kwiczoła. Tylko nieliczne osobniki u nas zimują. Jera można spotkać w Polsce również latem.

Pożywienie

W zimie ptaki te żerują w lasach bukowych, zjadając nasiona buka. Zjadają też nasiona innych roślin. W okresie rozrodu zjadają też bezkręgowce.

Rozmnażanie

Jer wyprowadza 1-2 lęgi w ciągu roku. Gniazduje wysoko na drzewie. Budulcem na gniazdo są mchy i porosty, trawy oraz kora. Spoiwem są pajęczyny. Wyściółkę stanowi wełna, lub puch roślinny, pióra, sierść. Samica składa 5-7 jaj w okresie od maja do lipca. Inkubacja trwa 11-12 dni. Samica wysiaduje jaja sama, samiec pomaga karmić młode. Młode potrafią latać po dwóch tygodniach od wyklucia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jer podlega ochronie ścisłej.

Ciekawostki

Jer to ptak, który gromadzi się w największe stada ze wszystkich ptaków europejskich. Jedno stado może liczyć nierzadko kilka milionów osobników. Największe zanotowane stado liczyło 20 milionów ptaków.

To najlepiej migrujący ptak pośród wszystkich zięb.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

   W Polsce można zaobserwować jery.
        Okres przelotów jera. Wówczas występuje u nas dość licznie.
         Okres składania jaj przez samicę jera.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
21.02 / 70.07%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-06-20, GAT-857




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.