Jerzyki - ptaki na komary
Komary to bardzo uciążliwe i znienawidzone przez człowieka owady. Walczymy z nimi poprzez opryski środkami chemicznymi. Czy komary mają naturalnych wrogów? Okazuje się, że tak.
Wśród ptaków bardzo skuteczne są jerzyki, ptaki przypominające jaskółki, należące jednak do zupełnie innej rodziny a nawet rzędu. Jerzyk, którego można spotkać także w Polsce, jest niezwykłym ptakiem. Większą część swego życia spędza w powietrzu. Ptak nie musi siadać na ziemi przez wiele miesięcy! Śpi, odżywia się i kopuluje w powietrzu.
Na owady w tym komary, poluje także w powietrzu, rzadziej zbiera z powierzchni wody. Jerzyki zbierając pokarm dla piskląt lepią zdobycz w kulki, która jest niczym innym, jak nawet kilkaset owadów zlepionych śliną.
Alexey © stock.adobe.com
Jerzyki są niestety coraz rzadsze w naszym kraju. znajduje się pod całkowitą ochroną.
Ile komarów zjada jerzyk?
Jak podaje Dyrekcja Ochrony Środowiska jeden osobnik w ciągu doby może złowić nawet 20 000 owadów! Muchówki, do których należą komary, stanowią 10% diety tych ptaków. Jeden jerzyk może więc w ciągu doby wyeliminować dziesiątki, a nawet setki komarów.
Czy tylko jerzyki zjadają komary?
Nie. Komarami żywi się wiele innych ptaków, w tym wiele wróblowych. Niezrównani zabójcy komarów to ważki i pająki. W walce z komarami nieocenione są też nietoperze. Trudno uwierzyć, że kolonia 500 nietoperzy potrafi w ciągu lata pochłonąć aż 2 tony owadów!
Jak zaprosić jerzyki do domu?
Jerzyk zwyczajny gnieździ się na wysokich budynkach we wszelkiego rodzaju szparach i wyłomach. Zdarza się, że zasiedla budki lęgowe. Dla jerzyków buduje się specjalne budki, mocowane zwykle wysoko, chociażby na balkonie lub pod dachem w bloku.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku
Zobacz też
Ptaki
Ptaki (Aves) to gromada kręgowców, która posiadła zdolność aktywnego lotu. Reprezentuje je 9700 gatunków, w Polsce 421 gatunków, z czego 236 lęgowych.
Ciekawostki o ptakach
Ciekawostki o ptakach to zbiór zdumiewających informacji ze świata ptaków na temat ich rozmiarów, zwyczajów, inteligencji, wyglądu, środowiska życia i zachowań.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- REGIONALNA DYREKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA W SZCZECINIE - Pogromcy owadów mieszkają w naszych domach 0 http://szczecin.rdos.gov.pl/zabojcy-owadow-mieszkaja-w-naszych-domach
- Andrzej Kruszewicz - Ptaki Polski t.1,2, 978-837763-073-0, Multico Oficyna Wydawnicza 2011
- Michał Radziszewski, Mateusz Matysiak - Atlas Ptaków Polski - ilustrowana encyklopedia, ISBN 978-83-7705-659-2, Fenix
- pod red. Przemysława Busse - Mały Słownik Zoologiczny - PTAKI t.I i II, ISBN 83-214-0043-4, Wiedza Powszechna 1990
© medianauka.pl, 2021-10-25, A-4203