Jesiotr rosyjski

Jesiotr rosyjski (Acipenser gueldenstaedtii)

© Kokhanchikov – stock.adobe.com

Jesiotr rosyjski (Acipenser gueldenstaedtii) to gatunek ryby z rodziny jesiotrowatych. Ryba ta ma ciemny grzbiet, boki szare. Spód jest jaśniejszy.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten żyje w zlewisku Morza Czarnego, Kaspijskiego oraz Azowskiego. Osobniki żyjące w Bałtyku to uciekinierzy z hodowli. Tarło ryba ta odbywa w rzekach, pozostałą część życia spędza w morzu.

Środowisko

ryba słodkowodna

Tryb życia i zachowanie

Jest to ryba wędrowna.

Morfologia i anatomia

Dolna warga ma przerwę. Bo bokach znajdują się gwiaździste płytki ustawione w rzędzie. Długość ciała sięga dwóch, a nawet dwóch i pół metra. Ciężar ciała może osiągać nawet 60 kg.

Pożywienie

Larwy odżywiają się planktonem. Osobniki dorosłe polują na wodne bezkręgowce i przede wszystkim na inne ryby.

Rozmnażanie

Samica składa około 600 000 jaj. Dojrzałość płciową osobniki młode uzyskuje po 8-20 latach.

Ochrona i zagrożenia CR

Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jesiotr rosyjski nie podlega ochronie. Nie wolno nim zarybiać otwartych zbiorników.

Ciekawostki

To jeden z największych europejskich jesiotrów.

Pokrewne gatunki ryb


Ryby anadromiczne
Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-08-30, GAT-4205




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.