Jesiotrowate

Jesiotrowate (Acipenseridae) to prymitywna rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu jesiotrokształtnych.

Ciało jesiotrowatych jest smukłe, walcowate, owalne w przekroju. Paszcza stanowi spłaszczony ryjek. Pysk usadowiony jest zwykle od spodu. Na grzbiecie występuje jedna płetwa grzbietowa i jest ona umiejscowiona niedaleko nasady ogona. Ciało jest ubarwione zwykle na oliwkowy, szary lub brązowy kolor.

Występowanie i środowisko

Ryby te występują wyłącznie na półkuli północnej. Spotyka się je w wodach słodkich i przybrzeżnych morskich Europy, Ameryki Północnej i Azji. W Polsce występuje tylko jeden gatunek - jesiotr zachodni.

Tryb życia i zachowanie

To długowieczne ryby. Poszczególne okazy dożywają nawet 100 lat. Prowadzą denny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Kręgosłup przechodzi w niesymetryczny ogon, który na końcu unosi się ku górze. Kości czaszki i kręgosłupa są zbudowane głównie z chrzęści. Jesiotry mają pięć rzędów kostnych płytek. Głowa okryta jest kostnymi płytkami. Przed pyskiem znajdują się mięsiste wąsy czuciowe, które pozwalają odnaleźć pokarm w mulistym dnie. Otwór gębowy ma mięsiste wargi i wysuwalne szczęki. Szczęki u osobników dorosłych nie mają zębów. Płetwy piersiowe mają mocno zbudowany pierwszy promień. W jelicie występuje zastawka spiralna, w sercu - stożek tętniczy.

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową jesiotry uzyskują w wieku od 4 do 8 lat. Samice niektórych gatunków potrafią złożyć nawet kilka milionów jaj. Tarło odbywa się w rzekach.

Pożywienie

Ryby te zjadają larwy owadów, mięczaki, "robaki", małe ryby, krewetki i skorupiaki.

Ochrona i zagrożenia

Niektóre gatunki są zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Do tej rodziny należy największa ryba słodkowodna - bieługa (Huso huso). Może ona dorastać do 8 m długości i może ważyć 1300 kg! Jej kawior jest uważany za najlepszy na świecie.

Z ikry jesiotrów wytwarza się czarny kawior.

Jesiotry są cenione ze względu na bardzo smaczne mięso i kawior.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Jesiotr zachodni odbywa wędrówki na tarło do w górę rzek.
          Trwa tarło u sterleta (czeczugi).




Ryby anadromiczne
Ryby anadromiczne są to takie ryby, które płyną w górę rzeki pod prąd wody. Najczęściej chodzi o gatunki, które wpływają z morza (słonych wód) do rzek i jezior na tarło.
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2019-02-05, RODZ-455



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.